14 Korrik 2020

Seat Leoni i ri, premierë në panairin e Frankfurtit

Madrid, 6 janar - Sipas informatave të fundit të mediave spanjolle, të afërta me prodhuesin nga Martorell, gjenerata re e Seat Leon prezentimin e saj zyrtarë do të ketë në panairin e Frankfurtit gjatë muajit shtator të 2011.

Ky koncept me të vërtetë paraqet një kombinim të dizajnit futuristik dhe arkitekturës atraktive, me një filozofi të thellë.

Nëse për dizajnin ka disa detaje, për atë që qëndron Brenda ende me mençuri taktizohet.

Por, burimet e njeta të mediave spanjolle thonë se duhet të pritet zgjidhje të avancuara teknologjike dhe seri të re të motorëve me naftë dhe benzinë.

Dihet deri tani se do të ketë 1.4-litra TFSI, 2,0 TFSI, gjithashtu edhe 1,6 TDI dhe 2,0 TDI, si dhe versioni hibrid dhe elektrike. Le të presim pak thonë nga Seat, së shpejti do të kemi informacione të plota.

Kalendari

Ngjarjet e datës 14 Korrik 2020 - Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit në të cilën raporton Kryeministri lidhur me menaxhimin e pandemisë COVID-19. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Ministria e Infrastrukturës mban konferencë për media, në të cilën do të prezantohet raporti "Dekada e sigurisë 2010-2019" si dhe do të bëhet edhe prezantimi i përgatitur nga Policia e Kosovës, të ashtuquajtur:" Gjendja e sigurisë në trafikun rrugor". (Ndërtesa e Ministrisë sē Infrastrukturës, ora 10:00)

- Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë organizon konferencën online me temën “Sfidat në procedimin e krimeve të luftës në Kosovë-cila është rrugëdalja?” (zoom.us/j/93560389814, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

 - Mbahet dëgjimi publik për përgatitjen e buxhetit për vitin 2021 dhe kornizës afatmesme 2021-2023 me grupin e Grave-Buxhetimi gjinor dhe të gjithë OJQ-të (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 15:00)

- Në prani të Ambasadorit Gjerman, Christian Heldt dhe drejtori të GIZ, David Oberhuber do të nënshkruhet një partneritet publik-privat midis GIZ dhe Kolegjit Heimerer me qëllimi zbatimin e masave të menaxhimit të higjienës sipas hulumtimit më të fundit të Covid-19 që do të rrisë në mënyrë të konsiderueshme sigurinë e pacientëve dhe stafit në spitalet publike në Kosovë dhe do të parandalojë përhapjen e koronavirusit brenda këtyre institucioneve. (Tek Kolegji Heimerer, ora 15:00)

- Mbahet dëgjimi publik me Biznese të komunës së Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 16:00)

-  Demokraci për Zhvillim organizon  sallonin e radhës me temën “Ndikimi i pandemisë në punësimin e grave”. (Përmes platformës Google Meet, ora 17:00)

-  Ambasada e Francës permes rrjeteve sociale kremton Festën kombëtare franceze. (https://www.facebook.com/FranceauKosovo/,  ora 18:00)