14 Dhjetor 2019

Saab zbulon veturën e saj të parë elektrike

Stokholm, 3 tetor - Saab ka botuar fotot dhe detajet e para rreth veturës së saj të parë elektrike me emrin 9-3 ePower. Nga kompania ePower thonë se ky është karvani i parë praktik familjar me motor plotësisht elektrik dhe me një mbushje të baterisë, do të mund të vozitet 200 kilometra.

ePower merr energji nga bateria litium-ion me kapacitet 35.5 kWh, për të cilën në Saab thonë se do të punojë me kapacitet të plotë në temperatura edhe prej -30°C, çka është për dhjetë gradë më shumë se modelet që gjenden në treg.

Nën kapak gjendet motori elektrik që prodhon 184 kuaj fuqi, i cili përmes transmisionit automatik, arrin shpejtësinë nga 0-100 km/h për 8.5 sekonda dhe shpejtësinë maksimale prej 150 km/h.

Kalendari

Ngjarjet e datës 14 dhjetor 2019 - Aleanca Franceze e Prishtinës me mbështetjen e Ambasadës Franceze organizon një punëtori gatimi për fëmijë me kuzhinierin francez Christophe Dovergne. (Aleanca Franceze, ora 10:30)

- Projekti i Tech Heroes organizon takimin e të rinjëve për të punuar në idetë e tyre me mbështetjen e ekipës së Akademisë jCoders dhe ekspertëve tjerë në fushën e IT. (Pylli i Arinjëve në Prishtinë, ora 10:30 - kontaktoni Fiona Shehu në 049 589 685 ose Besarta Muhaxheri 049 600 962)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Lidhjes Demokratike te Kosovës. (Selia e LDK-së, ora 11:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon konferencën për media ku do të bëhet publikimi i gjetjeve të Edicionit të nënte vjetor - Barometrit Kosovar të Sigurisë 2019. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet Akademi Përkujtimore  për Dëshmorët e Kombit Mujë Krasniqin dhe 40 Dëshmorët e tjerë të rënë ne kufirin Shqiptaro - Shqipëtar. (Pallati i rinisë Prishtinë, ora 16:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në Akademinë Përkujtimore për heroin Mujë Krasniqi - Kapuqi dhe 40 bashkëluftëtarët e tij. (Pallati i Rinisë, ora 16:00)