31 Maj 2020

Rritet prodhimi industrial në eurozonë

Bruksel, 17 mars - Prodhimi industrial në 16-të vendet evropiane që e përdorin euron si monedhë pagese në janar është rritur më shumë se sa që pritej.

Sipas të dhënave të Statistikës evropiane, gjatë periudhës dhjetor-janar rritja ishte 1.7 për qind dhe ishte kërcimi më i madh mujor që nga koha  kur në vitin 1990 agjencia EUROSTAT filloi t’i përpunojë të dhënat e tilla.

Më shumë lëvizje pozitive u paraqitën në sektorët e  industrisë së automobilave, të mobileve dhe aparateve elektrike, ku pozitiva është dy për qind.

Komisioni Evropian për këtë vit parashikon një rritje të ekonomisë në eurozonën prej 0.7 për qind, pasi vitin e kaluar kishte një rënie prej minus 4 për qind. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 Maj 2020

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International Kosova organizon konferencën për media ku do të shpalosen gjetjet preliminare nga monitorimi i aktiviteteve të prokurimit të Ministrisë së Shëndetësisë gjatë kohës së pandemisë. (Hotel Sirius, ora 11:00)

 

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyret e qendrore të Vetëvendosje, ora 17:00)