15 Prill 2021

Rimëkëmbet industria automobilistike botërore

SHBA, 15 gusht - Kompania ndërkombëtare për konsultime “Prajsvoterhaus Kuper” parashikoi se prodhimi botëror i automobilave në vitin 2014 do të jetë për 50 për qind më i madh në krahasim me periudhën para krizës.

Kina do të jetë lider botëror për prodhimin e automobilave, kështu që çdo i pesti automobil do të vjen nga fabrikat e këtij vendi. Koncernët automobilistik amerikanë në prodhimin botëror do të marrin pjesë me dhjetë për qind, ndërsa po aq do të përfaëqsohen edhe kompanitë japoneze.

Ekspertët e “Prajsvoterhaus Kuper” parashikojnë se prodhim më të madh do të realizojë lidhja “Folksvagen-Suzuki”, “Tojota” dhe GM.

Në listën e liderëve në industrinë automobilistike tani për tani nuk ka firma kineze, pasi që në këtë treg për blerësit luftojnë qindra fabrika.

Kina u bë tregu më i madh automobilistik në botë. Fabrikat lokale vitin e kaluar kanë prodhuar 13,7 milionë automjete apo 3,3 milionë më shumë nga kompanitë amerikane.

Prodhimi botëror i automobilave sivjet do të zmadhohet për 13 për qind në krahasim me vitin e kaluar, në 64,5 milionë automjete, që tregon se kjo industri ka dalë nga kriza.

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Prill 2021 - Handikos dhe The Balkan Forum tashmë kanë nisur kampanjën ‘Thuaj Jo Qeseve të Plastikës’  përmes një aktiviteti simbolik zyrtarisht do të prezantojmë strajcat e ri-përdorshme të punuara tash e disa muaj nga personat me aftësi të kufizuara. (Sheshi ‘Skënderbeu’ dhe ‘Nënë Tereza’, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhes. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Agim Hamdija për vepren penale 'Organizimi i skemave piramidale'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Qendra për Promovimin e Drejtave të Grave në Drenas, ora 10:30)

- Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës  Hysen Durmishi do të mbajë konferencë per media. (Objekti i MMPHI-së, salla B201, oa ora 10:30,

- Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë dhe Ambientit, Artane Rizvanolli, vizitojnë ekipin e kampanjës 'Thuaj jo Qeseve të Plastikës'. (sheshi ‘Skënderbeu’ , ora 12:00)

- Pronarët e sallave të dasmave mbajnë takim lidhur me masat anti-Covid. (Golden Imperial në Veternik, ora 14:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Palestra Sportive “Tota” në Vushtrri, ora 14:30)