12 Prill 2021

Rezultatet e kërkimit të naftës në Detin e Zi në fund të muajit

Ankara, 9 korrik - Ministri i Energjisë dhe Burimeve Natyrore, Taner Jëlldëz deklaroi se deri në fund të muajit do të marrin rezultatet e para në lidhje me kërkimin e naftës në Detin e Zi.

Në deklaratën e tij të bërë në Trabzon, Taner Jëlldëz tha se është ardhur në fund të punimeve në platformën e sondazhit që bënë hulumtime në det të hapur në Sinop.

Jëlldëz, i cili tha që pas marrjes së rezultateve të kërkimit do ti bëjnë vlerësimet e duhura, shtoi se vitin e ardhshëm në Detin e Zi do të vendoset edhe një platformë tjetër për kërkimin e naftës. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Prill 2021

- Agjencia Shtetërore e Arkivave e Kosovës hap Ekspozitën “Vullkani” i Republikës, për nder të 40 Vjetorit të demonstratave të Viti 1981, dhe Ekspozitën “70 Vjet Arkiv”. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

- Myftiu Naim Tërnava do të japë mesazhin me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit. (Selia e Kryesisë së BIRK-ut, ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media, në oborrin e Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi qendror. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik, Sevil Limani-Kazaz, do të bëjnë lansimin e projektit “View Point”. (Afërsi të fshatit Jabllanicë, ora 12:00)