13 Gusht 2020

“Reno” vitin e kaluar me humbje prej 3 miliardë euro

Paris, 12 shkurt - Gjiganti automobilistik francez “Reno” shënoi humbje prej 3 miliardë euro gjatë vitit 2009, deklaroi drejtori ekzekutiv i kompanisë, Karlos Gosn dhe parashikoi edhe një vit të rëndë për kompaninë.          

Grupacioni, i cili krahas “Reno”-s, përfshinë edhe markën japoneze të automobilave “Nisan” shënoi rënie në të ardhurat prej 10.8 për qind ndonëse shitja e automobilave filloi të rritet në tremujorëshin e fundit të vitit.          

Gjatë vitit 2008, “Reno” regjistroi fitim prej 571 milionë eurove.          

Drejtori ekzekutiv deklaroi se kompania zmadhon pjesëmarrjen e vet në tregun botëror dhe shënon rritje të rrjedhave kapitale krahas krizës financiare botërore.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 Gusht 2020

- Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Gjenerallejtënant Rrahman Rama raporton para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, viziton Komunën e Deçanit. (Objekti i Komunës se Deçanit, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, do të nënshkruaj memorandum bashkëpunimi për financimin e projekteve infrastrukturore me kryetarin e komunës së Istogut, Haki Rugova. (Komuna e Istogut, ora 10:00)

- Policia e Kosovës organizon ceremoninë e prerjes së shiritit të objektit të Stacionit Policor për Mbikëqyrje të Kufirit në Radavc ku pjesëmarrës do të jenë Drejtori i Përgjithshëm i PK-së, përfaqësues të ICITAP-it Amerikan dhe personalitete të larta vendore, përfshirë epror të PK-së. (Radavc, rruga Vitomiricë - Kullë, ora 11:00)                                              

- Drejtoria e Shëndetësisë e Komunës së Prizrenit do të bëjë hapjen e pjesës së renovuar të QKMF-së, ku do të punojë ndërrimi i tretë ku i pranishëm do të jetë kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e DSH-së, Narqize Arënliu Hoxhaj. (QKMF në Prizren, ora 12:00)