21 Tetor 2019

“Renault” dhe “Daimler” vendosin biznes strategjik

Paris, 26 mars - Gjigantët botërorë automobilistikë “Daimler” dhe “Renault” janë shumë afër vendosjes së biznesit strategjik me të cilin prodhuesi gjerman i automobilave luksoze do të bëhet pronar i 3 për qind të aksioneve të prodhuesit francez dhe anasjelltas.

Burime mirë të informuara për gazetën “Financial Times” lajmërojnë sekjo risi me siguri do të publikohet në muajin prill, por kjo nuk do tëthotë bashkim të kompanive, por forcim të partneritetit të ndërsjellë.

Qëllimi i projektit është që dy kompanitë bashkërisht të punojnë në prodhimtarinë e platformave për automobilave të vegjël, si dhe pjesë për kamionë dhe automobila me motor elektrik.

Pasi që biznesi të bëhet realitet, “Renault” në bashkëpunim me partnerin e vet japonez “Nissan” do të fillojnë përpunimin e modeleve të reja të automobilave elektronikë përderisa “Daimler” do të mbetet në prodhimtarinë e automobilave dhe kamionëve luksozë me motorë të fuqishëm dizel. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 tetor 2019 - Nën patronatin e Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi dhe në mbështetjen e Ambasadës Amerikane në Kosovë dhe UN Women-it, mbahet “Java për të Drejtat e Viktimave të Krimit” me ç‘rast do të organizohet konferencë ndërkombëtare me moton “Drejtësia rikthen dinjitetin e viktimave”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Familja Hoxha mban konferencë për media për të shprehur zhgënjimin me Qeverinë Rama për neglizhencën në zbardhjen e fatin e Remzi Hoxhes. (Hotel The Plaza Tirana, orën 10:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim kryetarin e Odës Ekonomike Indiano-Kosovare, Anil Mishra. (Zyra e kryetarit, ora 11:45)

- Aleanca Kosovare e Biznesve dhe Misioni Diplomatik për Paqe dhe Prosperitet  organizojnë ceremoninë zyrtare të vlerësimit për Vasfije Krasniqi-Goodman si Misionare e Paqës. (Zyrat e Misionit Diplomatik në Tiranë, rruga Donika Kastrioti, P14 Ap.3E, ora 12:00)

- Zyra e BE-së rganizon një vizitë në shkollën 'Nim Frashëri' e cila së shpejti do të lidhet me rrjetin e ngrohjes qendrore të ofruar nga Termokosi. (Shkolla “Naim Frashëri”, ora 14:30)