20 Nëntor 2019

Qeveria amerikane i dërgon BP-s faturën e parë të dëmit

SHBA, 4 qershor - Pas katastrofës në brigjet amerikane, qeveria amerikane i ka dërguar koncernit energjitik të naftës BP faturën e parë të dëmit prej 69 milionë dollarësh.

Me këtë do duhet t\'i hiqet taksapaguesve barra e luftimit të katastrofës të shkaktaur nga rrjedhja e pandalshme e naftës, tha një zëdhënës i presidentit amerikan në Uashington.

Ekspertët e bankave përllogarisin dëme që kapin shumën e 30 miliardë dollarëve. Ka gjasa që BP të ketë arritur sukseset e para në përpjekjet për bollkimin e vrimës së shpimit.

Në natën e së premtes BP ia doli të vendosë një mburojë thithëse në 1500 metra thellësi, më parë ishte bllokuar tubacion i dëmtuar.

Kompania e naftës “British Petroleum” ka ulur një kapak mbi vrimën prej nga derdhet nafta, në kuadër të tentativës së saj të fundit për të ndaluar rrjedhjen në Gjirin e Meksikës.

Pamje filmike të regjistruara tregojnë se kapaku u ul në vendin e duhur, duke u ndeshur me presionin nga derdhja e naftës.

Do të duhet pak kohë për të parë nëse teknika e re funksionon ose jo. Roja Bregdetare amerikane deklaroi se kapaku, edhe nëse funksionon, do të ketë vetëm një efekt të përkohshëm.

Ndërsa presidenti Barack Obama ka kritikuar sërish ashpër “BP”, duke u shprehur se nuk e ka parë ende “përgjigjen e shpejtë” ndaj katastrofës.

Në një intervistë për CNN, shefi i Shtëpisë së Bardhë ka deklaruar se, kompania “mi ka ngritur nervat” për shkak të derdhjes së naftës.

Presidenti amerikan, Barack Obama këtë të premte viziton për të tretën herë vendin ku ndodhi shpërthimi, për t\'u informuar mbi gjendjen aktuale të punimeve.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 nëntor 2019

- Ambasada e Finlandës, UBT dhe UNDP organizojnë bashkërisht konferencën “Towards Small Scale Innovative Ecosystems in Kosovo”. (Kampusi Inovativ i UBT-së në Lipjan, ora 9:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në konferencën “Small-Scale Innovative Ecosystems in Kosovo”, organizuar nga ambasada e Finlandës në Prishtinë në bashkëpunim me UBT. (Magjistralja Prishtinë - Lipjan, kampusi i UBT-së, ora 9:00)

- Me rastin e shënimit të 20 nëntorit - Ditës Ndërkombëtare të Konventës për të Drejtat e Fëmijëve, Komuna e Gjilanit organizon vizitë nga Asambleja e Fëmijëve në tri shkollat fillore: Selami Hallaqi, Thimi Mitko, Rexhep Elmazi për nder të Ditës Ndërkombëtare të Konventës për të Drejtat e Fëmijëve. (Objektete e shkollave, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve hap dyert për fëmijët, prindërit dhe të gjithë qytetarët që dëshirojnë të vizitojnë ambientet e KOMF për të biseduar bashkë për të drejtat e fëmijëve. (Zyret e KOMF, ora 10:00)

- Fillon punimet Kongresi i parë ndërkombëtarë për trajtimin e hershëm të infarktit të miokardit. (Hotel International Prishtina, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Komitetit për Politikë dhe Financa i Komunës së Mitrovicës. (Salla e mediave të Komunës së Mitrovicës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e gjashtë e rregullt e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi në komunën e Rahovecit. (Salla e Kuvendit Komunal në Rahovec, ora 10:00)

- Zyra e UNICEF-it në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë si dhe Shtëpinë e Evropës në Kosovë organizojn aktivitetin kryesor për shënimin e 30 vjetorit të Konventës për të Drejtat e Fëmijës. (Holli i Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00) 

- OQJ Integra organizon publikimin e raportit “Instituti i Vetizoluar - Vlerësim i Shoqërisë Civile për Institutin Albanologjik të Prishtinës”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Fëmijët e çerdhës "Dardania" në Gjilan dhurojnë 120 pako dhurata për fëmijët me nevoja të veçanta. (Gjilan, ora 11:00) 

- Mbahen aktivitete argëtuese për fëmijët e zgjedhur nga Handikos, Asambleja e Fëmijëve, fëmijët nga komunitetet si dhe nga shkollat SHFMU, Gjilan mbështetur nga 'Albanica' dhe 'Kimi'. (Gjilan, ora 12:00)

- Komuna e Gjilanit organizon program nga Qendra e Vallëzimit Modern “Dancing House” Vallëzim Modern, Balet dhe Popullore. (Teatri i Qytetit, Gjilan ora 15:00)

- Qendra Multimedia shfaq "Pesë stinet e armikut te popullit" me regji të Blerta Nezirajt. (Teatri "Bekim Fehmiu" në Prizren, ora 20:00)