04 Korrik 2020

Prodhimi industrial në SHBA është rritur me 5,8 për qind

Washington, 16 janar - Prodhimi industrial i Shteteve të Bashkuara është rritur me 5,8 për qind në 2010-n, pas një rënieje prej 9,3 për qind në 2009-n, njoftoi dje banka qendrore amerikane Fed.

Në dhjetor, prodhimi i industrive të vendit është rritur me 0,8 për qind në krahasim me muajin e mëparshëm, në të dhëna të korrigjuara të luhatjeve të stinës, pas një rritjeje prej 0,3 për qind në nëntor.

Rritja e dhjetorit është dy herë më e madhe nga sa shpresonin analistët.

Prodhimi industrial kishte rënë me 3,8 për qind në vitin 2008.

Nga ana tjetër rritja ekonomike e Kinës nuk përbën asnjë kërcënim për interesat e SHBA-së dhe Uashingtoni nuk ka asnjë plan që mund të kufizojë rritjen ekonomike të ekonomike të Kinës, deklaroi dje në Uashington sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton, pak ditë para vizitës në SHBA të liderit kinez Hu Jintao. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Korrik 2020

- Shoqata "Miqtë e Amerikës", do të organizojë aktivitet në nderim të 4 korrikut - Dita e Pavarësisë së SHBA ku aktiviteti fillon me pastrimin e sheshit Bill Clinton nga zjarrfikësat e Prishtinës. (Sheshit Bill Clinton, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi do të bëjë shenjëzimin e shtigjeve të biçikletave në hyrje të Fushë-Kosovës, te rrethi i kazermës “Adem Jashari”, bashkë me grupin e çiklistëve “Marakli t’biçikletave”. (Parkingu i Ministrisë së Infrastrukturës, ora 10:00)

- Në nderim të 4 korrikut - Dita e Pavarësisë së SHBA pjestarët e Qendrës së Mjekësisë Urgjente të Prishtinë do ta ngrisin flamurin. (Sheshi Bill Clinton, ora 11:00)
 
- Kryeministri merr pjesë në fillmin e fushatë së korrje shirjeve në Kosovë. (Zona Industriale në fshatin Shirokë, Komuna e Suharekës, ora 14:00)