19 Janar 2022

Prodhimi industrial në Gjermani tejkalon pritjet

Berlin, 8 dhjetor - Prodhimi industrial në Gjermani në tetor është rritur për 2,8 për qind në raport me një muaj më parë për shkak të efektit të prodhimit të mallrave kapitale, pavarësisht vështirësive në furnizimin e lëndëve të para dhe repromaterialeve për prodhim.

Enti Federal i Statistikave të Gjermanisë (Destatis) ka publikuar të dhëna provizore për prodhimin industrial për muajin tetor të këtij viti.

Sipas të dhënave të fundit, prodhimi industrial i rregulluar sezonalisht dhe kalendarik në tetor është rritur me 2,8 për qind krahasuar me muajin e kaluar, pavarësisht, siç thuhet, “mungesës së theksuar të materialeve për prodhim”.

Tregjet prisnin rritje të prodhimit industrial me 0,8 për qind.

Të dhënat tregojnë se prodhimi industrial, pa përfshirë energjinë dhe ndërtimin, u rrit me 3,2 për qind në tetor krahasuar me një muaj më parë.

Në të njëjtën periudhë, prodhimi i mallrave kapitale në kuadër të prodhimit industrial është rritur me 8,2 për qind, ndërsa prodhimi i repromaterialeve është ulur për 0,4 për qind.

Prodhimi industrial gjerman ra në mënyrë të papritur në shtator, pasi problemet me furnizimin me lëndë të para dhe produkte gjysmë të gatshme ndikuan në prodhimin në ekonominë më të madhe të Evropës.

Zyra Federale e Statistikave të Gjermanisë njoftoi në atë kohë se prodhimi industrial ra për 1,1 për qind në nivel mujor, pas rënies me 3,5 për qind në gusht.

Ulja në muajin shtator është shkaktuar nga rënia e prodhimit në sektorët e makinerive, pajisjeve elektrike dhe pajisjeve të përpunimit të të dhënave, njofton Ministria e Ekonomisë.

“Problemet e furnizimit me lëndë të parë dhe gjysmëfabrikate, të cilat po vazhdojnë prej kohësh, janë reflektuar në plan më të gjerë”, tha ministria.

Vitin e kaluar, ekonomia e Gjermanisë rezultoi më mirë se disa vende të tjera evropiane falë prodhimit, i cili ishte më pak i prekur gjatë pandemisë sesa sektori i shërbimeve

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 janar 2022

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Shitjen e Banesave për të cilat ekziston e Drejta Banesore, shqyrton raportin e grupit punues në lidhje me zbatimin e mbikëqyrjes së Ligjit për përgjegjësinë disiplinore të gjyqtarëve dhe prokurorëve, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë Ndërkombëtare për Çështje të Narkotikëve dhe Zbatimit të Ligjit dhe NED-it mban konferencë për media në të cilën do të prezantohet analiza me titull “Konfiskimi i pasurisë së pajustifikueshme: problemet juridike të Projektligjit aktual”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft raportin e monitorimit të Ligjit për Shëndetin Mendor dhe diskuton për punën e Këshillit për Objektivat e Zhvillimit të Qëndrueshëm. . (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike inicon procedurat lidhur me auditimin e raporteve vjetore financiare dhe raportet e deklarimit financiar të fushatës, së subjekteve politike, për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)
 
- Lëvizja FOL vazhdon serinë e debateve FOL Hapur me Ministren e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- The British School of Kosova organizon shfaqjen edukativo - arsimore për fëmije  "Mushkonjat dhe Princi". (Teatri "Faruk Begolli" në Kolegjin AAB, ora 11:00)

- Administrata Tatimore e Kosovës mban ceremoninë e themelimit të 22 vjetorit të saj në të cilën do të marrin pjesë Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati dhe drejtues nga odata ekonomike, përfaqësues nga institucionet ndërkombëtarë, si dhe përfaqësues nga organizatat e kontabilitetit. (Qendra e Shërbimit për Tatimpagues, ish-ndërtesa e Gërmisë, sheshi Skënderbeu, ora 14:00)

- Në kuadër të manifiestimit 'Flaka e Janarit' hapet ekspozitë memoaresh e kujtimesh "Dhoma e Kadriut, Jusufit dhe Bardhoshit". (Muzeu Etnologjik i qyteti të Gjilanit, ora 16:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj tubim me qytetarë ku do të shpaloset Manifesti - dokumenti i parë i partisë. (Hotel Grand, ora 17:00)