02 Qershor 2020

Proces korrupsioni kundër koncernit Daimler në SHBA

Berlin, 24 mars - Qeveria e Shteteve të Bashkuara ka akuzuar para një gjykate federale në Uashington koncernin gjerman të automjeteve Daimler, për shkak të dhënies së ryshfeteve në të paktën 22 vende.

Sipas të dhënave  të Ministrisë së Drejtësisë së SHBA-së, zyrtarët e Daimlerit kanë korruptuar zyrtarë të lartë qeverisës, ndër të tjera në Kinë dhe Rusi  në mënyrë që të sigurojnë kontrata fitimprurëse.

Në njoftimet e agjencive nga Uashingtoni thuhet se Daimler kishte arritur një marrëveshje me autoritetet amerikane për një pagesë gjobë prej 185 milionë dollarë. Akuzat kanë të bëjnë me vitet 1998 deri në vitin 2008.

Gjatë kësaj kohe koncerni gjerman Daimler vepronte së bashku me koncernin amerikan të automjeteve Chrysler. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 Qershor 2020 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën do të shqyrtohet kërkesa e 61 deputetëve për thirrjen e seancës së jashtëzakonshme të Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 10:00 - mbledhja do të mbahet pa prezencën e mediave)

- Lëvizja Vetëvendosje nisë mbledhjen e nënshkrimeve për peticion “Duam Zgjedhje” (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 10:00)

- Mbahet seanca e tretë e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Holli i Gjimnazit Natyror “Xhavit Ahmeti” në Gjilan, ora 10:00) 

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të organizojë mbjelljen e drunjëve në lagjen Dardania. (Lagja Dardania, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike, shqyrton Raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, C203, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës ku pas mbledhjes, kryetari i LDK-së, Isa Mustafa mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së, ora 16:30)