12 Prill 2021

Pezho dhe Mitsubishi nuk duan ta bashkojn kapitalin

Gjenevë, 4 mars – Prodhuesi francez i automobilave Pezho-Citroen dhe Mitsubishi japonez sot njoftuan se nuk do të hyjnë në bashkim të kapitaleve.
 
Në kumtesën e përbashkët të panairit të automobilave në Gjenevë, kompanitë theksuan se aleanca financiare “nuk është e dëshirueshme në kushtet rrjedhëse”.
 
Gazeta e përditshme afariste japoneze “Nikei” paraprakishtë shkruante se dy prodhuesit e automobilave janë në fazën përfundimtare të negociatave për bashkim, në të cilën Pezho-Citroen planifikon të blejë 30 deri në 50 për qind të aksioneve në prodhuesin e katërt më të madh japonez të automobilave.

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Prill 2021

- Agjencia Shtetërore e Arkivave e Kosovës hap Ekspozitën “Vullkani” i Republikës, për nder të 40 Vjetorit të demonstratave të Viti 1981, dhe Ekspozitën “70 Vjet Arkiv”. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

- Myftiu Naim Tërnava do të japë mesazhin me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit. (Selia e Kryesisë së BIRK-ut, ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media, në oborrin e Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi qendror. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik, Sevil Limani-Kazaz, do të bëjnë lansimin e projektit “View Point”. (Afërsi të fshatit Jabllanicë, ora 12:00)