13 Gusht 2020

Peugeot RCZ shpallet automjeti më i bukur i vitit

Paris, 14 shkurt - Edicioni i parë special i Peugeot, RCZ, në festivalin e 25 ndërkombëtar të automjeteve është shpallur si automjeti më i bukur i vitit 2009.

Juria e këtij shpërblimi ka qenë publiku, e për automjetin më të bukur të vitit kanë vendosur 100.000 vozitës nga 62 shtete.

RCZ, i cili fillimisht ka qenë një automjet koncept, është një përmbledhje e emocioneve dhe një fazë e re në historinë e Peugeot.

Ky kupe 2+2 ka stil të ekspozuar dhe energjik i cili që prej paraqitjes së tij ka nxitur interesim të madh të publikut.

 

RCZ i është paraqitur publikut në panairin e automjeteve në Paris, ku Peugeot ka paralajmëruar shpërndarjen e 200 automjeteve në kuadër të edicionit special RCZ e të cilat brenda 48 orëve janë rezervuar.

Shpërblimin për automjetin më të bukur, të cilin Peugeot e ka fituar katër herë deri më tani, për këtë kompani e cila feston 200 vjetorin e themelimit është shumë i rëndësishëm sepse parasheh një të ardhme të ndritur, është thënë nga ky prodhues francez.

RCZ është një automjet modern, i cili prej fillimit të muajit prill të këtij viti do të shpërndahet në mbi tridhjetë shtete të botës, ku do të jetë një ambasador i denjë për elegancën dhe imazhin sportiv të Peugeot. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 Gusht 2020

- Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Gjenerallejtënant Rrahman Rama raporton para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, viziton Komunën e Deçanit. (Objekti i Komunës se Deçanit, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, do të nënshkruaj memorandum bashkëpunimi për financimin e projekteve infrastrukturore me kryetarin e komunës së Istogut, Haki Rugova. (Komuna e Istogut, ora 10:00)

- Policia e Kosovës organizon ceremoninë e prerjes së shiritit të objektit të Stacionit Policor për Mbikëqyrje të Kufirit në Radavc ku pjesëmarrës do të jenë Drejtori i Përgjithshëm i PK-së, përfaqësues të ICITAP-it Amerikan dhe personalitete të larta vendore, përfshirë epror të PK-së. (Radavc, rruga Vitomiricë - Kullë, ora 11:00)                                              

- Drejtoria e Shëndetësisë e Komunës së Prizrenit do të bëjë hapjen e pjesës së renovuar të QKMF-së, ku do të punojë ndërrimi i tretë ku i pranishëm do të jetë kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e DSH-së, Narqize Arënliu Hoxhaj. (QKMF në Prizren, ora 12:00)