21 Janar 2021

Pas Tojotës dhe Hondes, probleme dhe me frenat e Fordit

SHBA, 11 shkurt - Pas Tojotës dhe Hondes edhe prodhuesi amerikan i automobilave Ford deklaroi se ka një problem me frenat në automjetet hibride.

Në një shpjegim të bërë në adresën e Fordit në internet u theksua se ka pasur disa ankesa nga disa klientë në lidhje me sistemin e frenave ,por në të vërtetë nuk ka asnjë lloj problemi në kapacitetin e frenave të automjeteve dhe se drejtuesit e makinave frikësohen nga këputja e frenave.

Në deklaratën e bërë në lidhje me problemin e hasur në modelet Fusion dhe Milan, theksohet se: “Le të flasim hapur; sado që drejtuesi i makinës ta dëgjojë këtë sinjal apo të ndizen shenjat, sistemi i frenave konvensional i modeleve Fusion dhe Milan ruan kapacitetin ABS”, duke shtuar në fund se “klientëve do t’u shërbehet falas në problemet që kanë.”

Ndërsa një nga inxhinierët e organizatës për mbrojtjen e të drejtave të konsumatorit theksoi se në modelin hibrid Ford para se pedali i frenave të ndalojë hyn më brenda se aty ku duhet të jetë dhe në këtë mënyrë automjeti e ka shumë të vështirë të ngadalësojë.

Në një deklaratë të Fordit, vendimi i Tojotës, prodhuesit japonez të automobilave, për të tërhequr 8 milionë modele me problemin në sistemin e frenave të modelit Prius është thjesht një rastësi. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 Dhjetor 2020 - Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti zhvillon homazhe te varri i ish presidentit Ibrahim Rugova. (Velani, ora 10:00)

- Kryesia e Lidhjes Demokratike te Kosovës bën homazhe te varri i Presidentit Historik të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova, me rastin e 15 vjetorit të vdekjes së tij. (Velani, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e parë e Komiteti për Politik dhe Financa në Komunën e Rahovecit. (Objekti i ri i administratës komunale të Rahovecit, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj zyrtaritt te Drejtorisë për Migrim dhe të Huaj, Maxhun Maloku për keqpërdorim te pozitës apo autoritetit zyrtar. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)
 
- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti merr pjesë në fillimin e punimeve në zgjerimin e rrugës në hyrje të qytetit të Ferizajt. (Ura afër fshatit Bibaj, ora 11:00)

- Ambasadorja suedeze, Karin Hernmarck, dhe Ushtruesi i Detyrës së Shefit të Misionit të OSBE-së në Kosovë, Kilian Wahl, do të organizojnë një konferencë për shtyp në Prishtinë për t’i prezantuar prioritetet e Kryesimit suedez të OSBE-së për vitin 2021. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetarja e KQZ-së, znj. Valdete Daka do të mbajë konferencë për media. (Selia e KQZ, ora 12:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media me temë ''14 kërkesat e AKB-se, bizneseve dhe konsumatoreve deri me 14 shkurt, kur edhe përfundojn zgjedhjet lidhur me rritjen e mirëqenies qytetare dhe pasurimin dhe implementimin e Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike për vitin 2021''.  (Salla e konferencave të AKB-së, ora 13:00)

 - Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti merr pjesë në akademinë për ish presidentin Ibrahim Rugova. (Teatri i Gjilanit, ora 14:00)    

- PDK dega në Prizren, bën prezantimin e kandidatëve për deputetë, për zgjedhjet e jashtëzakonshme nacionale të 14 shkurtit 2021. (Restaurant ''Rexos'' në Lubizhdë, përballë stacionit të policisë, ora 19:00)