27 Maj 2020

Opel: nuk planifikohen mbyllje fabrikash në Gjermani

Frankfurt, 7 korrik - Prodhuesi i automobilëve Opel nuk do të heqë dorë nga fabrikat e tij në Gjermani edhe nëse shteti gjerman nuk jep ndihma financiare.

Në Gjermani nuk janë planifikuar mbyllje fabrikash, tha shefi i Opel-it për Evropën Nick Reilly në një intervistë për \"Süddeutsche Zeitung\".

Reilly tha se ai pret që tregjet të shënojnë përsëri rritje të shitjeve.Qëllimi i Opelit është të bëhet më i pavarur nga tregu i dobët evropian, tha Reilly.

Opel duhet të përpiqet për hapjen e tregjeve të reja të eksporteve, si p.sh. Kina. Katër javë më parë qeveria gjermane refuzoi një kërkesë të kompanisë për një garanci disa miliardëshe. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Maj 2020 - Komisioni për Buxhet dhe Transfere shqyrton kërkesën e Fondit të Kursimeve Pensionale të Kosovës për miratimin e taksave vjetore, shqyrton po ashtu Programin e Shpenzimeve të Radiotelevizionit të Kosovës, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 10:00 - pa prezencën e mediave)
 
- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Raportin e Ministrisë së Shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, N 302, ora 10:00 - pa prezencën e mediave)

- Komisioni për Qeverisje Lokale, Administratë Publike, Zhvillim Rajonal dhe Media shqyrton Raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Media. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00 - pa prezencën e mediave)

- Disa Organizata Jo Qeveritare dorezojn  Peticionin - 'Mos na helmoni!' - kundër deponisë së hirit të Korporatës Energjetike të Kosovës. (Tek Ministria e Infrastrukturës dhe Ambientit, ora 13:00)

- Komuna e  Rahovecit, organizon debat publik me qytetarët për Taksa Komunale. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, Rahovec, ora 13:30)

- Me hapjen e një përkujtimore të dedikuar viktimave të vetëvrasjes përmbyllet kampanja 'Linja e Jetës'. (Mbrapa Rektoratit në kampusin e Universitetit të Prishtinës, ora 16:00)