07 Korrik 2020

“Opel Corsa”, e ridizajnuar dhe më kursimtare

Frankfurt, 22 dhjetor - Katër vjet pas paraqitjes në shitje dhe më pakse një vit nga përmirësimet në shasi dhe në pjesë të motorit, Opelpërsëri vendosi që Corsa-n ta bëjë automobil më të mirë. Kësaj radheështë edhe përpunimi vizual.

Corsa e ri-dizajnuar fitoi pamje të re të pjesës së përparme dhe të pasme me drita të reja dhe me pamje më atraktive të maskës, ndryshime të cilat janë shumë të ngjashme si ato të bëra në Meriva, si dhe këtu gjenden edhe fellnet e aluminit dhe shenja më e madhe “e vetëtimës” në bagazh.

Brenda do të gjeni enterier të ri, me ngjyra të ndryshme, ndërsa novitet është pakoja e ashtuquajtur “Color Line” me të cilën Corsa duket “e trentë”. Nën kapakun e përparmë u gjend vend për motorin e ri dhe më efikas 1.3-litra common-rail me naftë i cili ofron 95 kuaj fuqi dhe i cili e ka edhe teknologjinë start-stop.

Agregati modern në ciklin e kombinuar harxhon vetëm 3.5 litra karburant në 100 kilometra dhe emeton 98 gramë CO2 në çdo kilometër, derisa në qytet, siç thuhet nga kjo kompani, harxhon gjithsejtë 4.2 litra karburant.

Fillimi i ofrimit në treg të Opel Corsa-s së ri-dizajnuar është paralajmëruar për janarin e vitit të ardhshëm.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Korrik 2020

- Dr. Basri Sejdiu do të mbajë konferencë për media lidhur me vendimin e Bordit Drejtues për shkarkimin nga detyra e drejtorit të përgjithshëm të SHSKUK. (QKUK, ora 11:00)

- Ministri i Drejtësisë Selim Selimi do të vizitoje Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Komunës së Prishtinës, ora 11:00)

- Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj takim me Ministren e financave, znj. Hikmete Bajrami me të cilën do të bisedoj lidhur me pagesën e pagave të  punëtorëve nga pakoja emergjente, tërheqjen e mjeteve për punëtorë nga fondi i kursimeve si dhe eliminimin e gabimeve teknikeve gjatë  aplikimit për pakon fiskale emergjente. (Kabineti i ministres Bajrami, ora 11:00)

- Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi pas takimit me Ministren e financave, znj. Hikmete Bajrami do të mbaj konferencë për shtyp, ku do të ju njoftojë lidhur me këtë takim. (Zyret e Sindikatës në objektin e ish Gërmisë, ora 11:45)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në të cilën flet nënkryetari Besnik Bislimi. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 12:00)

- Me hapjen e ekspozitës multimediale në hapësirat e SENSE Qendrës në Pulë, Qendra për Drejtësi Tranzicionale në bashkëpunim me Fondin për të Drejtën Humanitare Kosovë nisin kampanjën me titull: Srebrenica 25: Së bashku kundër virusit të mohimit në ditën kur në vitin 1995 ka rënë Srebrenica. (Transmetim direkt livestream http://srebrenica.sensecentar.org, ora 17:00)

- Komuna e Rahovecit mban dëgjim publik me banorët të fshatrave Malësi e Vogël dhe Gexhë. (Objekti i Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Skender Kastrati” në fshatin Malësi e Vogël, ora 19:00)

- Komuna e Rahovecit mban dëgjim publik me banorët të fshatrave Ratkoc, Dejnë, Vrajak dhe Bratotin. (Objekti i Shkollës  Fillore të Mesme të Ulët “4 Dëshmorët” në fshatin Ratkoc, ora 20:00)