26 Maj 2020

Njolla e naftës mund të mbërrijë në Floridë

SHBA, 5 korrik - Njolla e naftës, e cila prej më shumë se një muaji po shkatërron gjirin e Meksikës, mund të mbërrijë për shkak të rrymave detare edhe në brigjet e Floridës.

Alarmi i ambientalistëve, përfshin edhe plazhet e Majemit. Një studim nga Administrata e Oqeanisë Atmosferike Kombëtare e cila merret me studimin e botës ujore dhe atmosferës në SHBA-së, bazuar matematikisht në humbjen prej 33 000 fuçish nafte në ditë, thotë se nafta do të prekë edhe brigjet e Floridës.

Ajo mund të shtyhet nga rrymat detare të Gjirit, dhe me 60-80 % të shanseve, mund të përfshijë edhe plazhet e Majemit.

 Ndërkaq, ndaj kompanisë ‘British Petrolium’ janë intensifikuar akuzat për neglizhencë, pasi një gazetar filmoi pamjet e naftës në brigje, e cila nuk ishte mbledhur, por ishte mbuluar me rërë, për të fshehur gjurmët.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Maj 2020 - Komisioni për Integrim Evropian diskuton lidhur me përmbushjen e obligimeve të Kosovës, në procesin e liberalizimit të vizave dhe shqyrton raportin e Ministrisë së Integrimit Evropian lidhur me financimin e Kosovës nga BE-ja, në luftimin e COVID-19. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 11:00)  

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Sekretarin e Ministrisë së Shëndetësisë, Naim Bardiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, N302, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike shqyrton Raportin Vjetor të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë (ZRrE) për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Presidenti i vendit, Hashim Thaçi,  do ta vizitojë Oden Ekonomike të Kosovës. (Lokalet e OEK-ut, ora 11:30)

 - Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, merr pjesë në ceremoninë e zbulimit të lapidarit të dëshmorit Luan Qerimaj dhe 4 dëshmorëve tjerë, në Gllogjan. (Te vendi i quajtur Lejthia, Gllogjan, Deçan, ora 11:30)

- Instituti Demokraci për Zhvillim Sfidat dhe nevojat e nënave vetë-ushqyese në kohë (pas)pandemie”  (Përmes platformës online, Google Meet, ora 17:00 - https://forms.gle/HAxFHsHEScpDdMx99)