09 Korrik 2020

Nissan vendos të mbyllë fabrikat prodhuese në Barcelonë

Barcelonë, 28 maj - Qeveria e Spanjës ka bërë të ditur se prodhuesi japonez "Nissan Motor Co." ka vendosur të mbyllë fabrikat prodhuese në rajonin verilindor të Katalonjës, duke rezultuar me humbjen direkte të rreth 3.000 vendeve të punës.

Ministria e Industrisë e Spanjës përmes një deklaratë të enjten tha se i “vjen keq për vendimin e kompanisë” pavarësisht propozimeve për të mbajtur në punë fabrikën dhe u kërkon drejtuesve të prodhuesit të makinave të marrin në konsideratë alternativat.

Sindikatat e punëtorëve kishin paralajmëruar se 20.000 vende të tjera pune në zinxhirin e furnizimit lokal të Nissan gjithashtu do të kërcënoheshin nëse kompania do të mbyllte fabrikën e saj të prodhimit të makinave në Barcelonë dhe dy fabrikat më të vogla në qytetet e afërta.

Nissan me bazë në Yokohama duhet të raportojë të enjten rezultatet vjetore, të cilat pritet të jenë si humbja e parë vjetore në 11 vjet.

Kompania po kalon një ristrukturim të thellë, duke u përqendruar në Kinë, Amerikën e Veriut dhe Japoni dhe duke ia lënë tregun evropian, rus, Amerikën e Jugut dhe Afrikën e Veriut partnerit të saj Renault dhe Azinë Juglindore dhe Oqeaninë Mitsubishi-t.

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 Korrik 2020 - Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët votimi dhe shqyrtimi i disa Projektligjeve për ratifikimin e Marrëveshjeve ndërkombëtare. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit bën përurimin e stadiumit në Sërbicë të Poshtme, projekt i realizuar nga Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport ku do të jetë i pranishëm kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e DKRS-së, Emilija Redzepi. (Nisja do të bëhet nga Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 10:30)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët  votimi i Propozim rezolutës nga Raportimi i Kryeministrit të Republikës së Kosovës dhe debati parlamentar lidhur me dialogun Kosovë - Serbi. (Salla e Kuvendit, ora 10:30)

- Në nderim të ushtarit amerikan Alexander Blake Klass, 20 vjeçar nga Willamina e Oregonit, që ka humbur jetën në një incident, që nuk kishte të bënte me veprim të armatosur, Shoqata "Miqtë e Amerikës" do ta ulin në gjysëm shtizë flamurin amerikan. (Sheshi “Bill Clinton” në Prishtinë, ora 11:00)

- Mbahet Seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 11:00)

- OVL e UÇK-së mban protestë gjithëpopullore me moton “Në mbrojtje të Luftës Çlirimtare”. (Prishtinë dhe qytetet e tjera të Kosovës, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flet Albulena Haxhiu. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit Komunal të Rahovecit, në të cilën do të behët shqyrtimi dhe aprovimi i Propozim vendimit për bartjen e mjeteve nga rezervat e buxhetit komunal, nga kategoria pozicionit të pagave në kategorinë e Investimeve Kapitale. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 14:00)

Mbledhja do të mbahet në sallën e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, në objektin e ri të komunës.

- Mbahet një takim pune i organizuar nga Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit në të cilin do të diskutohet dokumenti - Plani Hapësinor i Parkut Kombëtar Bjeshkët e Nemuna. (Ndërtesa e re e Qeverisë ish-Rilindja, salla e konferencave, kati XVIII, ora 15:00)