21 Tetor 2019

“Nissan” përcaktoi çmimin e automobilit elektronik

Jokohama, 31 mars - Nissan Motor sot lajmëroi se automobili i tij i ri elektrik “lif” do të kushtojë 3m76 milionë jenë (40.000 dollarë amerikanë), është më i vogël se të tjerët që nuk lëshojnë gazra të dëmshme.

“Lif” do të jetë njëri prej automobilave më të lirë në tregun e ri të automjeteve elektrik, por analistët konsiderojnë se ky çmim megjithatë është shumë i lartë për një rreth të gjerë të klientëve.

Rrezja e kufizuar e qarkullimit – 160 kilometra me një mbushje, ende është pengesë e madhe. Shpejtësia më e madhe është rreth 140 kilometra në orë.

Megjithatë, konsiderohet se “lif” do të gjejë blerës, veçanërisht në mesin e njerëzve që duan të jenë “të gjelbër”, atyre të cilëve u është e rëndësishme teknologjia dhe atyre që në plan të parë e kanë autoritetin.

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 tetor 2019

- Nën patronatin e Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi dhe në mbështetjen e Ambasadës Amerikane në Kosovë dhe UN Women-it, mbahet “Java për të Drejtat e Viktimave të Krimit” me ç‘rast do të organizohet konferencë ndërkombëtare me moton “Drejtësia rikthen dinjitetin e viktimave”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Familja Hoxha mban konferencë për media për të shprehur zhgënjimin me Qeverinë Rama për neglizhencën në zbardhjen e fatin e Remzi Hoxhes. (Hotel The Plaza Tirana, orën 10:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim kryetarin e Odës Ekonomike Indiano-Kosovare, Anil Mishra. (Zyra e kryetarit, ora 11:45)

- Aleanca Kosovare e Biznesve dhe Misioni Diplomatik për Paqe dhe Prosperitet  organizojnë ceremoninë zyrtare të vlerësimit për Vasfije Krasniqi-Goodman si Misionare e Paqës. (Zyrat e Misionit Diplomatik në Tiranë, rruga Donika Kastrioti, P14 Ap.3E, ora 12:00)

- Zyra e BE-së rganizon një vizitë në shkollën 'Nim Frashëri' e cila së shpejti do të lidhet me rrjetin e ngrohjes qendrore të ofruar nga Termokosi. (Shkolla “Naim Frashëri”, ora 14:30)

- Ambasada e Shqiperise organizon aktivitetin ‘Serenata me Ermira Babaliun dhe Flamo Trio’. (Teatri Dodona, ora 19:00)