05 Qershor 2020

Nissan Juk, për një muaj 15.000 porosi

Tokio, 9 korrik - Çmimi prej 16.500 euro siç duket ka qenë shumë i përshtatshëm për tregun europian, ku janë porositur 15.000 vetura për tipin e ri të Nissan-it – Juk.

Kompania, nuk e fsheh entuziazmin dhe pranojnë se janë shumë të kënaqur nga kjo shitje masive e këtij modeli në Europë, pasi i ka kaluar të gjitha parashikimet.

Nissan Juk, për tregun europian ofron 3 lloje modelesh: Dy prej tyre janë me motor benzine dhe tjetri me dizel.

Paketa bazë – Visia, kushton 16.500 € – me motor benzin 1.6 litër – 117KS, me sistem ESP, rrota prej 16 inç, gjashtë airbag dhe kondicioner. Kurse tipi më i fortë Turbo 1,6-litër benzin, është me 190 “kuaj fuqi”, kurse dizeli është është 1.5 dCi me 110KS.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 Qershor 2020

- Pranimi i detyrës nga Ministri i zgjedhur, Selim Selimi. (Ministrinë e Drejtësisë, objekti ish-Rilindja, ora 9:00)

- Fillon pastrimi i deponisë inerte në fshatin Lebane. (Përfundimi i autostrades në anën e djathtë, ora 10:00)

- Mahet mbledhja e komisionit për Mbikëqyrjen e Financave në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit të auditimit për Pasqyrat vjetore financiare të Ministrisë së Drejtësisë. (Ndertesa e Kuvendit, salla  N302, ora 10:00)

- Në kuadër të fushatës "Ta Pastrojmë Kosovën", Komuna e Prizrenit do t'i bashkëngjitet fushatës globale "Dita e Pastrimit të Botës 2020”, për të promovuar rëndësinë e kujdesit ndaj mjedisit, duke marrë për bazë faktin se ky aktivitet do të promovohet në nivel global. (Brigjet e liqenit të Vërmicës, ora 10:30)

- Për Ditën Botërore të Mjedisit, Instituti për Politika Zhvillimore organizon panelin e diskutimit me titull “Tani është koha për natyrën!”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetari i degës së PDK-së në Prizren Shaqir Totaj, do të mban një konferencë për Media. (Zyret e degës në Prizren, ora 11:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, pranon detyrën. (Ndërtesa e Ministrisë se Ekonomisë dhe Ambientit, ish-objekti i MZHE-së, ora 13:00)

- Ekipa qëndrore e “Ta Pastrojmë Kosovën” së bashku me vullnetarët fillon aktivitetet në Komunën e Suharekës, ku do të ketë aksion pastrimi dhe mbjellje, në bashkëpunim me komunën e Suharekës. (Suharekë, ora 14:30)