27 Maj 2020

Ngrihet padia e parë civile kundër Toyota-s në SHBA

Kaliforni, 13 mars - Pas serisë së vazhdueshme me defekte të makinave të markës Toyota, një prokuror në Kaliforni ka ngritur padi civile kundër prodhuesit të automjeteve.

Toyota fajësohet për shitjen e qindra mijëra veturave me defekt në pedalin e gazit edhe pse ka qenë në dijeni për të.

Me ngritjen e kësaj padie duhet të pengohet që koncerni përmes shitjes së veturave me defekte të rrezikojë edhe më tej popullatën, tha prokurori përgjegjës para gazetarëve.

Nga Toyota kërkohet që të paguaj një gjobë prej 2.500 dollarësh për secilin rast të prekur.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Maj 2020 - Komisioni për Buxhet dhe Transfere shqyrton kërkesën e Fondit të Kursimeve Pensionale të Kosovës për miratimin e taksave vjetore, shqyrton po ashtu Programin e Shpenzimeve të Radiotelevizionit të Kosovës, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 10:00 - pa prezencën e mediave)
 
- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Raportin e Ministrisë së Shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, N 302, ora 10:00 - pa prezencën e mediave)

- Komisioni për Qeverisje Lokale, Administratë Publike, Zhvillim Rajonal dhe Media shqyrton Raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Media. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00 - pa prezencën e mediave)

- Disa Organizata Jo Qeveritare dorezojn  Peticionin - 'Mos na helmoni!' - kundër deponisë së hirit të Korporatës Energjetike të Kosovës. (Tek Ministria e Infrastrukturës dhe Ambientit, ora 13:00)

- Komuna e  Rahovecit, organizon debat publik me qytetarët për Taksa Komunale. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, Rahovec, ora 13:30)

- Me hapjen e një përkujtimore të dedikuar viktimave të vetëvrasjes përmbyllet kampanja 'Linja e Jetës'. (Mbrapa Rektoratit në kampusin e Universitetit të Prishtinës, ora 16:00)