26 Maj 2020

Ndihmat për Opelin, Merkel bisedon me landet

Berlin, 10 qershor - Kancelarja gjermane Angela Merkel këshillohet këtëtë enjte me kryeministrat e landeve ku ndodhen uzinat e OPEL-it për mënyrat e mbështetjes së prodhuesit të automobilëve.

Megjithë refuzimin e ministrit të Ekonomisë, Rainer Brüderle (FDP) Merkel ka sqaruar se ende nuk është thënë fjala e fundit për OPEL-in.

Në tryezën e bisedimeve ndodhen ndihmat e Bankës Evropiane për Investime apo pjesëmarrja më e fuqishme e landeve federale për rimëkëmbjen e OPEL-it. Brüderle ka refuzuar një garanci shtetërore prej 1,1 miliardë euro për OPEL-in.

Refuzimin e tij ai e ka arsyetuar me faktin që koncerni mëmë i OPEL-it, General Motors tani është në gjendje më të mirë ekonomike dhe financiare. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Maj 2020 - Komisioni për Integrim Evropian diskuton lidhur me përmbushjen e obligimeve të Kosovës, në procesin e liberalizimit të vizave dhe shqyrton raportin e Ministrisë së Integrimit Evropian lidhur me financimin e Kosovës nga BE-ja, në luftimin e COVID-19. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 11:00)  

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Sekretarin e Ministrisë së Shëndetësisë, Naim Bardiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, N302, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike shqyrton Raportin Vjetor të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë (ZRrE) për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Presidenti i vendit, Hashim Thaçi,  do ta vizitojë Oden Ekonomike të Kosovës. (Lokalet e OEK-ut, ora 11:30)

 - Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, merr pjesë në ceremoninë e zbulimit të lapidarit të dëshmorit Luan Qerimaj dhe 4 dëshmorëve tjerë, në Gllogjan. (Te vendi i quajtur Lejthia, Gllogjan, Deçan, ora 11:30)

- Instituti Demokraci për Zhvillim Sfidat dhe nevojat e nënave vetë-ushqyese në kohë (pas)pandemie”  (Përmes platformës online, Google Meet, ora 17:00 - https://forms.gle/HAxFHsHEScpDdMx99)