01 Tetor 2020

Nafta rritet mbi 82 dollar

New York, 8 mars - Nafta u rrit përmbi 82 dollarë të hënën, duke iu afruar majës për këtë vit, e shtyrë lart nga dobësimi i dollarit dhe shenjat për mëkëmbje ekonomike të vendin e parë konsumator në botë, SHBA-ve.

Tregtarët dhe analistët thonë se luhatjet e valutave mund t’i dominojnë çmimet e naftës, pasi forca e kërkesës ka të ngjarë të mbetet e paqartë gjatë kësaj periudhe mëkëmbjeje.

Euro u rrit 0,4 përqind, e ndihmuar në kufijtë e mundshëm nga mbështetja në rritje për Greqinë e mbytur në borxhe. Indeksi i dollarit, që mat peshën e tij në raport me shportën e valutave të tregtisë ndërkombëtare, ra 0,32 përqind.

Presidenti francez Nicolas Sarcozy i premtoi të dielën Greqisë se vendet e eurozonës do ta ndihmonin atë të kapërcente problemet financiare dhe bëri thirrje për masa kundër spekulatorëve financiarë, të cilët Athina i fajëson për turbullirat e veta.

Nafta bruto për prillin u rrit 68 centë në 82,18 dollarë për fuçi. Të premten ajo u rrit deri në 82,07 dollarë për fuçi. Ndërsa nafta Brent e Londrës u rrit 70 centë në 80,59 dollarë për fuçi.

Nafta në Nju Jork u rrit mëse 1 përqind të premten, e ndihmuar nga një raport qeveritar që tregonte se SHBA-të humbën më pak vende pune nga sa pritej në muajin shkurt. Edhe spekulatorët në tregje kanë vënë baste me çmime në rritje.

Nafta gjeti të hënën mbështetje edhe prej lajmeve se Kina do të ndërtojë dy depozita gjigande strategjike nafte, një zhvillim ky që ka të ngjarë ta shtyjë përpara kërkesën në vendin e dytë më të madh konsumator në botë.

Me rigjallërimin e pritshëm të kërkesës për vitin 2010, Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës OPEC ka të ngjarë ta ruajë objektivin e prodhimit të vet të pandryshuar, siç ka bërë  për më shumë se një vit, kur të mblidhet në takimin e radhës më 17 mars.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Tetor 2020 - Me rastin e Ditës Botërore për të Moshuarit, ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica do të bëjë një vizitë në Shtëpinë për Persona të Moshuar pa Përkujdesje Familjare në Prishtinë. (Shtëpia për Persona të Moshuar pa Përkujdesje Familjare, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër Faik Grainca për keqpërdorim të pozitës apo i autoritetit zyrtar nga neni 422 paragrafi 1 të KPRK. (Gjykata Themelore në Ferizaj, salla nr.3, ora 9:30)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica do të bëjë një vizitë në zyrat e Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës në Prishtinë. (Zyrat e Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës, ora 9:30)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimet vjetore për kinematografi. (Kabineti i ministres Dumoshi, ora 10:00)

- Komisioni Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës voton për ekspertin e shëndetit publik si dhe diskuton me ekspertët rreth angazhimit të tyre. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan nis vitin e ri akademik 2020/2021. (Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan, ora 11:30)

- Nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Visar Shehu do të merr pjesë në aktivitetin sensibilizues të organizuar nga Drejtoria e Shëndetisë dhe QKMF me rastin e shënimit të muajit të Kancerit të Gjirit. (Sheshi “Shatërvan” në Prizren, ora 11:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të merr pjesë në përurimin e klasave parashkollore të SHFMU “Mati Logoreci”, të renovuara nga KFOR-it Turk në Kosovë. (Shkolla “Mati Logoreci” në Prizren, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë edhe në fillimin e punimeve të rrugës Arbanë - Landovicë në Prizren. (Në afërsi të varrezave të dëshmorëve në Landovicë, ora 12:30)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në fillimin e punimeve të rrugës Arbanë-Landovicë. (Landovicë, Varrezat e Dëshmorëve, ora 12:30)  

- Kryeministri Avdullah Hoti viziton komunitetin boshnjak në Reçan. (Reçan, ora 13:30)

- Në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë do të mbahet paraqitja e parë e Hysni Gucatit. (https://www.scp-ks.org/sq/transmetim, ora 15:00)

- Kryeshefi Ekzekutiv i Korporates Financiare te Zhvillimit Ndërkombëtar të ShBA-ve, Adam Boehler mban një konferencë telefonike për shtyp në të cilën do të diskutojë sesi delegacioni i fundit i qeverisë amerikane në Greqi, Kosovë, Serbi, Izrael dhe Marok avancoi marrëveshjet ekonomike dhe investimet e sektorit privat për të mbështetur zhvillimin global dhe politikën e jashtme të SHBA. (https://www.eventbrite.com/e/telephonic-press-briefing-with-us-international-development-finance-tickets-123158497381, ora 17:00)