26 Maj 2020

Nafta, “BP” 20 miliardë për të prekurit

Washington, 17 qershor - “British Petroleum” ka pranuar të vendosë 20 miliardë dollarë në fondin që do të menaxhohet për kompensimin e dëmeve të shkaktuara nga derdhja e naftës në Gjirin e Meksikës.

Lajmin e bën të ditur e përditshmja prestigjoze amerikane “New York Times\", në edicionin e saj on line.

Krijimi i fondit ishte kërkuar nga presidenti amerikan Barack Obama, për t’iu ardhur në ndihmë personave dhe bizneseve të prekura nga katastrofa ekologjike.

Vendimi u mor pikërisht gjatë takimit të zhvilluar në Shtëpinë e Bardhë mes Obama-s dhe presidentëve të kompanisë britanike të naftës.

Ari i zi vazhdon të derdhet në Gjirin e Meksikës që prej shpërthimit të platformës së “BP” më 20 prill, ku humbën jetën 11 punëtorë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Maj 2020 - Komisioni për Integrim Evropian diskuton lidhur me përmbushjen e obligimeve të Kosovës, në procesin e liberalizimit të vizave dhe shqyrton raportin e Ministrisë së Integrimit Evropian lidhur me financimin e Kosovës nga BE-ja, në luftimin e COVID-19. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 11:00)  

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Sekretarin e Ministrisë së Shëndetësisë, Naim Bardiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, N302, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike shqyrton Raportin Vjetor të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë (ZRrE) për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Presidenti i vendit, Hashim Thaçi,  do ta vizitojë Oden Ekonomike të Kosovës. (Lokalet e OEK-ut, ora 11:30)

 - Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, merr pjesë në ceremoninë e zbulimit të lapidarit të dëshmorit Luan Qerimaj dhe 4 dëshmorëve tjerë, në Gllogjan. (Te vendi i quajtur Lejthia, Gllogjan, Deçan, ora 11:30)

- Instituti Demokraci për Zhvillim Sfidat dhe nevojat e nënave vetë-ushqyese në kohë (pas)pandemie”  (Përmes platformës online, Google Meet, ora 17:00 - https://forms.gle/HAxFHsHEScpDdMx99)