01 Tetor 2020

Nafta bie nën 81 dollar

SHBA, 16 mars - Nafta bie nën 81 dollarëve të hënën, duke shtuar humbjet e së premtes. Ajo u ndodh nën presionin e forcimit të dollarit dhe dobësimit të besimit konsumator në SHBA, gjë që ngjalli shqetësime mbi natyrën e kërkesës në vendin më të madh konsumator të energjisë në botë.

Humori konsumator ra lehtë në fillim të marsit, treguan rezultatet e një sondazhi, të publikuara të premten. Sipas sondazhit, amerikanët ishin më pak optimistë rreth panoramës së punësimit në vend.

Por shitjet me pakicë u rritën ndjeshëm në këtë vend, jashtë parashikimeve, pavarësisht stuhive të mëdha të dëborës që mendohej se do t’i mbanin konsumatorët të mbyllur në shtëpi.

Dollari u forcua ndjeshëm të hënën, pasi investitorët iu drejtuan atij si vendstrehim i sigurt investimi, pasi frika se shtrëngimi i politikave monetare nga banka qendrore e Kinës shkaktoi një rrëzim të stoqeve aziatike.

Nafta bruto amerikane për prillin ra sot në mëngjes 51 centë në kuotën 80,73 dollarë për fuçi. Ajo e mbylli ditën e premte në kuotën 81,24 dollarë për fuçi. Nafta Brent e Londrës ra 49 centë në 78,90 dollarë për fuçi.

Sot pasdite Rezerva Federale amerikane do të shpalosë të dhënat e prodhimit industrial, si dhe shifrat e përdorimit të përdorimit të kapacitetit industrial për muajin shkurt.

Ekonomistët presin një rënie prej 0,1 përqind të prodhimit industrial dhe një përdorim të kapaciteteve në nivelin 72,6 përqind, krahasuar me rritjen përkatësisht 0,9 përqind të prodhimit dhe nivelin ruajtjen e nivelit prej 72,6 përqind të përdorimit të kapacitetit prodhues.

Rezerva pritet t’i ruajë pranë zeros normat e interesit, si dhe të rishprehë angazhimin e vet për t’i mbajtur ato të ulëta “për një periudhë të zgjatur,” falë dobësisë luhatëse të tregut amerikan të punës dhe  dyshimeve të rënduara mbi qëndrueshmërinë e ringritjes ekonomike.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Tetor 2020  - Me rastin e Ditës Botërore për të Moshuarit, ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica do të bëjë një vizitë në Shtëpinë për Persona të Moshuar pa Përkujdesje Familjare në Prishtinë. (Shtëpia për Persona të Moshuar pa Përkujdesje Familjare, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër Faik Grainca për keqpërdorim të pozitës apo i autoritetit zyrtar nga neni 422 paragrafi 1 të KPRK. (Gjykata Themelore në Ferizaj, salla nr.3, ora 9:30)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica do të bëjë një vizitë në zyrat e Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës në Prishtinë. (Zyrat e Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës, ora 9:30)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimet vjetore për kinematografi. (Kabineti i ministres Dumoshi, ora 10:00)

- Komisioni Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës voton për ekspertin e shëndetit publik si dhe diskuton me ekspertët rreth angazhimit të tyre. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan nis vitin e ri akademik 2020/2021. (Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan, ora 11:30)

- Nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Visar Shehu do të merr pjesë në aktivitetin sensibilizues të organizuar nga Drejtoria e Shëndetisë dhe QKMF me rastin e shënimit të muajit të Kancerit të Gjirit. (Sheshi “Shatërvan” në Prizren, ora 11:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të merr pjesë në përurimin e klasave parashkollore të SHFMU “Mati Logoreci”, të renovuara nga KFOR-it Turk në Kosovë. (Shkolla “Mati Logoreci” në Prizren, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë edhe në fillimin e punimeve të rrugës Arbanë - Landovicë në Prizren. (Në afërsi të varrezave të dëshmorëve në Landovicë, ora 12:30)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në fillimin e punimeve të rrugës Arbanë-Landovicë. (Landovicë, Varrezat e Dëshmorëve, ora 12:30)  

- Kryeministri Avdullah Hoti viziton komunitetin boshnjak në Reçan. (Reçan, ora 13:30)

- Në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë do të mbahet paraqitja e parë e Hysni Gucatit. (https://www.scp-ks.org/sq/transmetim, ora 15:00)

- Ministria e Arsimit dhe Shkencës dhe Volontari nel Mondo-RTM “Aleanca Për Zhvillimin e Edukimit Parashkollor në Kosovë” nënshkruajnë Marrëveshje Bashkëpunimi. (Ambientet e Ministrisë së Arsimit, ora 15:00)

- Kryeshefi Ekzekutiv i Korporates Financiare te Zhvillimit Ndërkombëtar të ShBA-ve, Adam Boehler mban një konferencë telefonike për shtyp në të cilën do të diskutojë sesi delegacioni i fundit i qeverisë amerikane në Greqi, Kosovë, Serbi, Izrael dhe Marok avancoi marrëveshjet ekonomike dhe investimet e sektorit privat për të mbështetur zhvillimin global dhe politikën e jashtme të SHBA. (https://www.eventbrite.com/e/telephonic-press-briefing-with-us-international-development-finance-tickets-123158497381, ora 17:00)

- Global Albanian Gastronomy Festival së bashku me Theranda Wine organizon një darkë për prezantimin e kuzhinës moderne dhe degustimin e verërave shqiptare në vreshtat e  verarisë AgroKosova Holding. (Vreshtat e verarisë Theranda në Shirokë, Therandë, ora 17:00)