26 Maj 2020

Mercedesi “SLS AMG E-Cell”, me energji elektrike

Frankfurt, 4 korrik - Prototipi SLS AMG E-Cell, na tregon se çfar mund të pritet nga ky model, që në seri dë të fillojë të prodhohet nga viti 2013.

Gjatë prezantimit të parë të “SLS AMG”, Mercedes na paralajmëroi që së shpejti do ta lansojë edhe tipin “binjak” të ngjajshëm me këtë model, por që do të ketë si burim energjie – Rrymën.

Brenda tij, do të punojnë katër elektro-motorë, që në total do të mundësojnë 526 kuaj fuqi. Në çdo aks, janë të kyçur nga dy elektro-motorë, që energjinë e tërheqin nga bateritë me jone litiumi, prej 400 volt.

Ky prototip elektrik “SLS AMG”, mund të arrij në 100 km / h për 4 sekonda dhe pa shkarkuar aspak gazra të dëmshme, garantojnë ekspertët nga Mercedes.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Maj 2020 - Komisioni për Integrim Evropian diskuton lidhur me përmbushjen e obligimeve të Kosovës, në procesin e liberalizimit të vizave dhe shqyrton raportin e Ministrisë së Integrimit Evropian lidhur me financimin e Kosovës nga BE-ja, në luftimin e COVID-19. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 11:00)  

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Sekretarin e Ministrisë së Shëndetësisë, Naim Bardiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, N302, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike shqyrton Raportin Vjetor të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë (ZRrE) për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Presidenti i vendit, Hashim Thaçi,  do ta vizitojë Oden Ekonomike të Kosovës. (Lokalet e OEK-ut, ora 11:30)

 - Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, merr pjesë në ceremoninë e zbulimit të lapidarit të dëshmorit Luan Qerimaj dhe 4 dëshmorëve tjerë, në Gllogjan. (Te vendi i quajtur Lejthia, Gllogjan, Deçan, ora 11:30)

- Instituti Demokraci për Zhvillim Sfidat dhe nevojat e nënave vetë-ushqyese në kohë (pas)pandemie”  (Përmes platformës online, Google Meet, ora 17:00 - https://forms.gle/HAxFHsHEScpDdMx99)