02 Qershor 2020

Mercedes SL Class i ridizajnuar

Frankfurt, 7 korrik - Përveç ndryshimeve vizuale, Mercedes SL ka edhe përmisime teknike, kurse në ofertë do të gjeni dy motora të ri.

Në shfaqjen vizuale është e lidhur pamja e përparme e maskës, përpara me parakolp të ri në të cilin janë ngulitur dritat LED, sistem i ri ndriçimi, një parakolp i ridizajnuar dhe dritat e pasme të reja.

Gjithashtu ka edhe ndryshime brenda, në lidhje me disa kombinimie të reja të ngjyrave dhe ndriçim shtesë të ambientit. Sipas prodhuesit edhe materialet janë nga më të mirat.

Sa për motorët, SL 500 merr një të ri 4.7 litër V8 benzinë me BlueDIRECT teknologji të injektimit. Ndërsa me ndihmën e turbocharges zhvillon 429hp, ndërsa 15% shpenzojnë më pak nga paraardhësi i tij me fuqi 382 hp.

I impresionuar nga numrat? Për ata që ende nuk janë, Mercedes SL600 ofron me 5.5 litër bi-turbo V12 me 510 hp, e cila do të arrij 100 km/h për 4.5 sekonda.

Për konsumatorët që kërkojnë më shumë, Mercedes në fund të vitit do të ofrojë AMG SL63 dhe SL65 AMG modele.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 Qershor 2020 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën do të shqyrtohet kërkesa e 61 deputetëve për thirrjen e seancës së jashtëzakonshme të Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 10:00 - mbledhja do të mbahet pa prezencën e mediave)

- Lëvizja Vetëvendosje nisë mbledhjen e nënshkrimeve për peticion “Duam Zgjedhje” (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 10:00)

- Mbahet seanca e tretë e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Holli i Gjimnazit Natyror “Xhavit Ahmeti” në Gjilan, ora 10:00) 

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të organizojë mbjelljen e drunjëve në lagjen Dardania. (Lagja Dardania, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike, shqyrton Raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, C203, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës ku pas mbledhjes, kryetari i LDK-së, Isa Mustafa mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së, ora 16:30)