22 Janar 2020

McLaren plane për prodhimin e një sërë makinash sportive

Londër, 28 mars - Kompania McLaren për prodhimin e makinave njoftoi planet për prodhimin e një sërë makinash sportive komerciale në një uzinë prodhimi në Britani. Kompania McLaren, që ka prodhuar tashmë makinën Formula Një, po i mbështet planet e saj në shpenzimet e ripërtëritshme pas rënies ekonomike globale për të shtuar kërkesën për ofertën e saj të parë, makinën MP4-12C.

Kompania synon të prodhojë deri në 1,000 makina të tipit 12C duke filluar nga viti i ardhshëm.

Ron Denis, kryetari i kompanisë McLaren, thotë se ky projekt do të krijojë vende pune dhe do të stimulojë industritë e teknologjisë së lartë në Britani.

“Ky projekt nuk ka të bëjë vetëm me makinat 12C, por me krijimin e një kompanie të tërë makinash. Në fakt, një tip i ri kompanie makinash, që do të prodhojë makina shumë të avancuara nga ana teknologjike. Kompania McLaren Automotive do të hapë vende pune të cilësisë së lartë dhe do të krijojë një fokus të ri në prodhimet e teknologjisë së lartë dhe anën e saj inxhinjerike në Britani”.

Shoferët e makinës Formula Një Jenson Button dhe Lewis Hamilton ishin të pranishëm për të dhënë mendimin e tyre.

“Është makinë shumë e rehatshme, por mendoj se përvoja në këtë makinë është interesante, ndoshta sepse kjo makinë ka një lloj tjetër sistemi suspensioni”.

Shoferi tjetër Jenson Button është i një mendimi me kolegun e tij.
“Më pëlqeu shumë edhe balanca që ka kjo makinë”, tha ai.

Blerësit e kësaj makine duhet të presin të paguajnë rreth 190,000 dollarë për makinën 12C.

Dhe kjo nuk është hera e parë që kompania McLaren prodhon makina të tilla të shtrenjta, por kjo është hera e parë që kompania hyn në tregun e makinave sportive.

McLaren nuk është e vetmja kompani makinash që njofton plane për t’i dhënë shtytje industrisë së goditur rëndë të makinave në Britani.

Nissan dhe Spyker njoftuan plane për të prodhuar modele të reja në Britani, ndërkohë që kompania Ford ka marrë fonde qeveritare për të prodhuar motorë makinash.

Investimet prej më shumë se 3.2 miliardë dollarësh amerikanë, që përfshijnë një makinë të re elektrike, një makinë të shtrenjtë sportive dhe motorë të mirë për mjedisin, do të bëjnë që të ruhen mijëra vende pune në Britani dhe të krijohen qindra të tjera.

Mbështetja financiare nga qeveria britanike ishte një faktor kritik  në investimet e gjelbra të kompanive Nissan dhe Ford, aspekt ky që ka të ngjarë të ndihmojë në zgjedhjet kombëtare të Britanisë, ku kandidatët rivalë gëzojnë një mbështetje thuajse të barabartë.

Prodhimi i përgjithshëm i manikave në Britani ra me 31 për qind vitin e kaluar në më pak se 1 milion makina, më pak se gjysma e prodhimit të viteve 70-të.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 janar 2020 - Agjencia për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës organizon diten e dytë të takimit rajonal për Ndryshime Klimatike dhe Integrime Evropiane “Zhvillimi i një propozim projekti për ngritjen e kapaciteteve në sektorin e Mjedisit, Integrimeve Evropian dhe Ndryshimeve Klimatike”. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Me rastin e 22 vjetorit të sulmit të dytë të forcave serbe mbi familjen Jashari, Komuna e Skenderajt në bashkëpunim me Shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së,  do të organizojnë homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz, në shenjë kujtimi e nderimi të luftës së shenjtë çlirimtare të familjes Jashari. (Prekaz, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Komitetit për Politikë dhe Financa në Komunën e Mitrovicës. (Sallën e Mediave të Komunën se Mitrovicës, ora 10:00)

- Klubi i Prodhuesve organizon tryezën e diskutimit për diskutimin e efekteve të tarifës 100% në ekonominë  e vendit një vit pas vendosjes së kësaj takse. (Orion Conference Centre, ora 10:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Vushtrrisë. (Qendr Rinore në Vushtrri, ora 11:00)

- Kryetari Shpend Ahmeti do të nënshkruajë Marrëveshjen e Mirëkuptimit me USAID për zbatimin e Programit per trajtimin e ndertimeve pa leje. (Komuna e Prishtinës, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës në detyrë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Kaçanikut. (Shtëpia e Kulturës "Xheladin Kurtaj" në Kaçanik, ora 14:00)

- Mbahet Festivali i Dramës Origjinale Shqipe “Talia e Flakës 2020”, ku do të marrin pjesë teatrot me shfaqjet më të mira dhe dramat e tyre origjinale shqipe nga Kosova. (Teatri i Qytetit të Gjilanit, ora 19:00)