21 Tetor 2019

Maqedoni, Numri i punëtorëve në industri zvogëlohet për 7,6 %

Shkup, 30 mars - Numri i punëtorëve në industri në shkurt të vitit 2010, krahasuar me muajin e njëjtë të vitit paraprak, është zvogëluar për 7,6 për qind, publikoi Enti Shtetëror për Statistikë.

Rënie më të madhe në shkurt të vitit 2010 është shënuar në sektorin Nxjerrje të xeheve dhe gurëve në vit për 8,3 për qind, në Industrinë e përpunimit për 8,1 për qind dhe në sektorin e Furnizimit të energjisë elektrike, gazit dhe ujit për 3,0 për qind.

Indeksi i numrit të i punëtorëve në industrinë gjatë periudhës janar-shkurt të vitit 2010, në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar është zvogëluar për 7,4 për qind.

Numri i punëtorëve në industrinë e Republikës së Maqedonisë në shkurt të vitit 2010 në krahasim me numrin mesatar të punëtorëve prej vitit 2005 është zvogëluar për 16,3 për qind.

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 tetor 2019 - Nën patronatin e Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi dhe në mbështetjen e Ambasadës Amerikane në Kosovë dhe UN Women-it, mbahet “Java për të Drejtat e Viktimave të Krimit” me ç‘rast do të organizohet konferencë ndërkombëtare me moton “Drejtësia rikthen dinjitetin e viktimave”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Familja Hoxha mban konferencë për media për të shprehur zhgënjimin me Qeverinë Rama për neglizhencën në zbardhjen e fatin e Remzi Hoxhes. (Hotel The Plaza Tirana, orën 10:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim kryetarin e Odës Ekonomike Indiano-Kosovare, Anil Mishra. (Zyra e kryetarit, ora 11:45)

- Aleanca Kosovare e Biznesve dhe Misioni Diplomatik për Paqe dhe Prosperitet  organizojnë ceremoninë zyrtare të vlerësimit për Vasfije Krasniqi-Goodman si Misionare e Paqës. (Zyrat e Misionit Diplomatik në Tiranë, rruga Donika Kastrioti, P14 Ap.3E, ora 12:00)

- Zyra e BE-së rganizon një vizitë në shkollën 'Nim Frashëri' e cila së shpejti do të lidhet me rrjetin e ngrohjes qendrore të ofruar nga Termokosi. (Shkolla “Naim Frashëri”, ora 14:30)