19 Nëntor 2019

Makinat e së ardhmes nga General Motors

Detroid, 18 maj - Pasi u rimëkëmb nga falimentimi vitin e kaluar, prodhuesi amerikan i makinave në Detroit, General Motors, premtoi të bëhej një kompani më efikase, duke shitur më shumë makina që kërkohen nga konsumatorët. Një prej makinave që General Motors shpreson për sukses në të ardhmen është Chevrolet Volt, që funksionon me karburant dhe elektrik.

Volt është makina e parë në një seri makinash të tilla, prodhuesit e të cilave premtojnë se do të krijojnë një farë pavarësie nga karburanti. Por siç vihet në dukje në materialin në vazhdim, ndërsa prodhuesit e këtyre makinave duan t’i karakterizojnë ato si makinat e së ardhmes, teknologjia e re dhe çmimi i tyre,  mund t’i mbajnë larg blerësit.

Inxhinjerët thonë se kjo makinë mund të udhëtojë deri në 64 kilometra para se të fillojë të përdorë karburant. Ajo përdor një bateri shumë moderne, që mund të karikohet si çdo pajisje elektrike.

General Motors shpreson që ideja e një makine eletrike ta bëjë Voltin makinën më të shitur. “Volt është makina elektrike e së ardhmes”.

Don Hillebrand, drejtor i qendrës Argon për studimet e transportit, thotë se General Motors ka investuar shumë tek Volti.

“Është një rrezik i madh që po ndërmer General Motors. Dhe rreziku nuk ka të bëjë thjeshtë me punën dhe fondet, por edhe me reklamat që kjo kompani bën për këtë makinë”.

Pasi General Motors arriti në një pikë tepër të vështirë, duke kërkuar mbrojtje nga ligji i falimentimit, gjë që çoi në eliminimin e shumë modeleve, si Saturn, Hummer, Saab dhe Pontiac, kompania e përqëndroi vemendjen në modelet e mbetura si Kadillak, Buick, GMC dhe Chevrolet.

Në një numër panaire automobilësh këtë vit, General Motors po reklamon makina më moderne dhe më efikase, që ka në plan të shesë në të ardhmen në përpjekje për të tërhequr konsumatorët dhe për të konkuruar me prodhuesit e huaj të makinave.

Volti është në qendër të strategjisë së kompanisë General Motors. Për shkak të kostos së teknologjisë së baterisë për këtë makinë, modelet e saj të para do të jenë më të shtrenjta se shumë makina të prodhuara nga General Motors.
“Ne dëshirojmë që Volti të arrijë në një çmim që ta bënte të shitej me dhjetra mijëra në vit në Shtetet e Bashkuara dhe nëpër botë.”

General Motors nuk ka folur rreth çmimit të kësaj makine, por analistët parashikojnë se ajo mund të shitet për rreth 35 mijë dollarë.

Zoti Posavatc thekson cilësitë e makinës Volt për një kredi taksash federale prej 7, 500 dollarësh, që u jepen blerësve të makinave elektrike. Ai shton gjithashtu se kostoja vjetore e karburantit për pronarët e makinës Volt duhet të jetë shumë më e ulët.
“Me siguri që nuk do të jetë makina më e shtrenjtë Chevrolet. Dhe duke pasur parasysh përfitimet prej saj, çmimi i saj neto mund të ulet në rreth 30 mijë dollarë”.

Kjo makinë do të shitet së pari në Kaliforni nga fundi i këtij viti dhe disa muaj më vonë në shtete të tjera. Drejtori i linës së makinave Volt Posavatc thotë se General Motors ka në plan që deri nga mesi i vitit të ardhshëm ta eksportojë Voltin në Kinë dhe në Evropë.

Por Volti do të ndeshet menjëherë me konkurencë në Shtetet e Bashkuara. Prodhuesi japonez i makina Nissan thotë se ka në plan të nxjerrë në treg makinën elektrike Leaf deri në fund të vitit. Kompania Nissan thotë se kjo makinë nuk përdor fare karburant.    

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 nëntor 2019 - Banka Qendrore e Republikës së Kosovës organizon konferencën ndërkombëtare të nivelit të lartë me titull: “Rreziqet dhe mundësitë në një sektor financiar dinamik-rruga zhvillimore”, që do të mbahet në kuadër të shënimit të 20 vjetorit të themelimit të BQK-së. (Hotel Swiss Diamond, ora 8:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në shënimin e 20 vjetorit të themelimit të BQK-së. (Hoteli Swiss Diamond, ora 9:00)

- Punëtorët teknik të qendrës studentore, punëtorët teknik të disa shkollave që menaxhohen nga komuna e Prishtinës, punëtorë teknik të Universitetit të Prishtinës, punëtorë të sigurimit fizik të UP-së dhe QMF-ve, punëtorët teknik të disa shkollave në Gjilan do të ndalin punën e tyre në shenjë pakënaqësie për pagën e tyre të ulët. (Protesta mbahet ne vendete e tyre te punës, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e njëmbëdhjetë e rregullt e Komiteti për Politik dhe Financa. (Objekti i Komunës së Rahovecit, ora 10:00)

- Zyra e BE-së në bashkëpunim me Këshillin Gjyqësor të Kosovës do të organizojë një vizitë në Gjykatën Themelore në Prishtinë në të cilën do të diskutojë për zhvillimet dhe arritjet në operacionalizimin dhe digjitalizimin e bazës kombëtare të të dhënave të evidencës penale, e zbatuar nga Sistemi qendror kombëtar i evidencës penale. (Gjykata Themelore e Prishtinës, ora 10:15)

- Mbahet ceremonia e ndërrimit të komandës në mes të Komandantit në largim të KFOR-it, gjeneralmajor Lorenzo D’addario dhe Komandantit në ardhje të KFOR-it, gjeneralmajor Michele Risi. (Kampi i Shtabit të Përgjithshëm të KFOR-it Film City, ora 10:30 - mediet duhet të arrijnë tek Porta kryesore e Kampit Film City jo më vonë se ora 9:30)

- Presidenti Thaçi dhe Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në ceremoninë e ndërrimit të Komandës së KFOR-it. (Film City, ora 10:25)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti dhe Zëvendësdrejtori i Fondi Monetar Ndërkombëtar, Tao Zhang mbajnë konferencë për media. (Swis Diamand Hotel, ora 10:45)

- Zyra e UNICEF-it në Kosovë do të mbajë aktivitet me fëmijët në kuadër të shënimit te 30 vjetorit të Konventës për të Drejtat e Fëmijës. (Sheshin “Zahir Pajaziti”, ora 14:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, pret në takim ministrin e Mbrojtjes të Italisë, Lorenzo Guerini. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Forumi për Iniciativa Qytetare FIQ organizon publikimin e analizës së Legjislacionit të Kosovës lidhur me Filantropinë dhe OJQ-të, me autor Qerkin Berisha. (Zyret e FIQ, Resource Center në Pejton, ora 14:00)

- Ambasadorja e Francës, Marie-Christine organizon pritje ku do të dekorojë znj.Blerta Zeqiri, ''Kalorëse në Urdhrin e Artit dhe Letërsisë''. (Rezidenca e Francës, ora 18:30)

- HANDIKOS organizon ceremoninë e hapjes së  ekspozitës me fotografi  “EmbraceMe-Kosovo”, me portrete nga jeta e nëntë personave nga Kosova, të punuara nga fotografja holandeze Karin Brongers. (Shtëpia e Evropës, ora 19:00)