19 Shkurt 2020

Lluka premton përmirësim të kushteve të punës për minatorët e Artanës

Prishtinë, 23 korrik - Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka ka vizituar sot Minierën e Artanës, me ç’rast menaxhmentin dhe minatorët i ka njoftuar me marrëveshjen që Qeveria e Kosovës ka arritur me Sindikatën e Minatorëve të Trepçës, nga e cila pritet të përfitojnë të gjithë minatorët.

Edhe në këtë vizitë, Ministri Lluka ishte i shoqëruar nga Zëvendësministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor (MMPH), Fatmir Matoshi  dhe  deputeti i Kuvendit të Kosovës, Islam Pacolli.

Kreu i MZHE tha se ka një bashkëpunim të ngushtë me menaxhmentin dhe minatorët dhe ka diskutuar me ta për problemet dhe mundësitë e përmirësimit të kushteve të tyre.

“Minatorët të cilët me të vërtetë kanë dhënë shumë për vendin, punojnë në kushte të vështira dhe një gjë të tillë nuk mund ta lejojmë në vazhdimësi, sepse në ato kushte në moshën e shtyrë nuk mund të vazhdohet, prandaj erdha të komunikoi lajmin që ne parashohim që shumë shpejt ta kemi një pensionim të hershëm, në moshën prej 55 vjeçar dhe me disa benefite shtesë që jemi në negocim e sipër”, tha Lluka.

Ministri Lluka Lluka tha se javën tjetër do të tres në takim menaxhmentet dhe minatorët e Trepcës dhe Artanës për të diskutuar bashkërisht gjendjen e tyre. “Nuk dëshiroj të lë hapësirë për diskriminim, pra kushtet e minatorëve në Strantërg do t’i kenë edhe minatorët në Artanë”, tha ai.

Nga ana e tij, drejtor i Minierës së Artanës Hysen Vranjolli  tha se kanë  informuar Ministrin Lluka për kushtet e vështira të punës edhe për rezultatet e tyre të punës. Ai tha se kanë pasur mungesë të buxhetit në mënyrë të vazhdueshme, ndërsa morën premtimin se kjo do të bëhet në mënyrë reale.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 shkurt 2020

- Shoqata e Kirurgëve Plastik, Rekonstruktiv dhe Estetik të Kosovës, ka organizuar për herë të parë Simpoziumin dhe Workshop-in mbi trajtimin e plagëve. (Hotel Emerald, ora 8:00)

- Klubi i Prodhuesve të Kosovës për të dytën herë me radhë po organizon Konventën e Prodhuesve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme i Republikës së Shqipërisë, Gent Cakaj, vjen për vizitë zyrtare në Prishtinë, ku do të pritet nga homologu i tij, Ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës i Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca. (Ndërtesa e MPJ-së, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën ku do të publikohet raporti “Rruga e Dukagjinit, Autostradë apo Zgjerim i Rrugës Ekzistuese”, të përgatitur nga KDI. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Komitetit për Politikë dhe Financa e Komunës së Mitrovicës. (Objekti i Kuvendit Komunal të Mitrovicës, ora 10:00)

- Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani” organizon hapjen e ekspozitës “Kujtesa e Kosovës: Jeta nën qiell e najlon”, pamjet e jetës së shqiptarëve të Kosovës në vitin 1999. (Holli i Bibliotekës, ora 11:00)

- Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, dr. Vjosa Osmani, takohet me ministrin në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Republikës së Shqipërisë, Gent Cakaj, me bashkëpunëtorë. (Kabineti i kryetares së Kuvendit, ora 12:00 - vetëm pamje)

- Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut organizon një protestë para zyrës së avokatit Tomë Gashi, për të kundërshtuar sjelljen e tij abuzive që bëri ditë më parë ndaj një lypësari në shesh të Prishtinës. (Para Zyrës së Avokaturës, afër Kino ABC, ora 12:00)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit do të mbajë ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve përmes likuidimit nr.54. (Hotel Grand, ora 12:30)

- Kinema “Jusuf Gërvalla”, në Pejë shfaq filmin "Gjumë dhe Dashuri". (Kinema në Pejë, ora 19:00)