27 Janar 2021

Kompania ruse e naftës "Rosneft" regjistron humbje prej 828 milionë dollarë

Moskë, 16 nëntor - Gjiganti rus i naftës "Rosneft" postoi neto humbje prej 64 miliardë rubla apo 828 milionë dollarë në tremujorin e tretë të vitit 2020, bëri të ditur sot kompania në deklaratën e saj të rezultateve financiare.

Rënia u shkaktua nga ndikimi negativ i luhatjeve të tregut të lidhura me shpërthimin e ri të koronavirusit (COVID-19) si dhe ndikimin negativ të faktorëve jomonetarë, thuhet në deklaratë.

Neto të ardhurat e kompanisë që u atribuohen aksionerëve të "Rosneft" gjatë tremujorit arritën në 43 miliardë rubla.

Prodhimi i hidrokarbureve të "Rosneft" qëndroi në 4.9 milionë fuçi ekuivalent të naftës në ditë (boepd) në tremujorin e tretë, duke shënuar një rënie prej 3 për qind krahasuar me tremujorin e dytë kur u prodhua 5.05 boepd.

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Dhjetor 2020

- Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së Ekrem Hysenaj do të mbaj konferencë për media, në të cilën do të prezantoj aktivitetet e zhvilluara, si dhe rezultatet e arritura të ATK-së gjatë vitit 2020. (Zyra qendrore e ATK-së, ora 10:00)

- KDI organizon konferencën për media ku do të shpaloset “Indeksi për Perceptimin e Korrupsionit” për vitin 2020 përgatitur nga Transparency International. (Zyret e KDI-së, ora 10:00)  

- Mbahet mbledhja e parë e rregullt për vitin 2021 të Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)

- Promovohet libri “Krime serbe në Kosovë”, i autorit Çerçiz Loloçi. (Qendra Mediale të Kolegjit AAB, ora 11:00)

- Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, merr pjesë në prezantimin e pullës postare, dedikuar personelit shëndetësor që kanë humbur jetën gjatë ballafaqimit me COVID-19. (Ministria e Shëndetësisë, ora 11:00)

- Universiteti "Fehmi Agani" në Gjakovë organizon ngjarjen kushtuar Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit, e cila këtë vit i është kushtuar albanologut austriak - hebre Norbert Jokl. (Ambientet e Fakultetit të Edukimit-Filologjisë në Gjakovë, ora 12:00)

- Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, merr pjesë në përurimi i fillimit të punimeve për ndërtimin e Qendrës së Mjekësisë familjare në Strellc të Deçanit. (Strellc – Deçan, ora 12:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet afër Ministrisë së Shëndetësisë. (Afër Ministrisë së Shëndetësisë, ora 13:00)

- Kandidati për deputet i AAK-së, Shemsedin Dreshaj, mban konferencën për medie. (Zyra e AAK-së, ora 13:00)

- Kryetari i Nismës Socialdemokrate Fatmir Limaj merrë pjesë në takimin në mbështetje të nominuarëve për deputet në Skenderaj. (Lokali 'Te Mixha' në fshatin - Polac, Skënderaj, ora 16:30)