04 Qershor 2020

Kinezët blejnë "Volvo"-n

Stokholm, 4 gusht - Kompania kineze "Geely", finalizoi marrëveshjen për blerjen e kompanisë së automjeteve suedeze "Volvo".

Marrëveshja është vendosur me kompaninë më të famshme për industrinë e makinave në Kinë, ku "Geely" ka paguar 1,3 miliardë dollarë për prodhuesin automobilistik suedez, që paraprakisht ishte në pronësi të "Ford"-it amerikan.

Kohët e fundit "Volvo" kishte probleme serioze me vlerën e lartë të fuqisë punëtore, si dhe për shkak të rënies së shitjes së automjeteve.

"Geely" shpreson se me blerjen e autogjigantit suedez do të rrisë biznesin në Kinë, vend me treg më të madh për automjetet. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Qershor 2020

- Mbahet ceremonia e marrjes së detyrës nga Kryeministri i zgjedhur, Avdullah Hoti. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)
   
- Kompanitë e auto-shkollave protestojnë për rifillimin e punës. (Para Ministrise se Infrastruktures, ish-pallati i Rilindjes, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi publikon raportin “Dështimi i gjykatave në mbushjen e Programit për Kompensimin e Viktimave të Krimit”. (Hotel “Sirius”, ora 10:30)
   
-  Mbahet seancë e Kuvendit në të cilën pritet të formohet Komisioni Hetimor Parlamentar për menaxhimin e pandemisë së virusit “COVID-19” nga ana e Qeverisë së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të organizojë mbjelljen e drunjëve në lagjen Lakrishte. (Lagja Lakrishte në Prishtinë, ora 11:00)

- Këshilli iniciues i punëtorëve të Korporatës Energjetike të Kosovës organizon protestë para mensës së Termocentralit Kosova B. (Termocentrali Kosova B, Obiliq, ora 12:00)