04 Qershor 2020

KIA fillon prodhimtarinë e versionit të ri të „sportejxh“

Seul, 28 qershor - Fabrika për automobila „KIA“ në afërsi të qytetit sllovak Zhilina, fillon prodhimtarin serike të versionit modern të modelit „sporteixh“ dhe deri në fund të vitit planifikon të prodhojë rreth 35.000 lloje të këtyre automjeteve transportuese.

Ky model duhet të mundësojë rritje të produksionit në fabrikën sllovake të „KIA“-s që vitin e kaluar ishte kapluar nga kriza dhe sivjet fabrika të prodhojë 200 mijë automjete, apo 50.000 më shumë sesa vitin e kaluar.

Modeli i ri i „KIA“-s do të eksportohet në tërë Evropën, ndërsa tregjet kryesore do të jenë Rusia, Britania, Polonia, Gjermania dhe Italia.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Qershor 2020

- Mbahet ceremonia e marrjes së detyrës nga Kryeministri i zgjedhur, Avdullah Hoti. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)
   
- Kompanitë e auto-shkollave protestojnë për rifillimin e punës. (Para Ministrise se Infrastruktures, ish-pallati i Rilindjes, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi publikon raportin “Dështimi i gjykatave në mbushjen e Programit për Kompensimin e Viktimave të Krimit”. (Hotel “Sirius”, ora 10:30)
   
-  Mbahet seancë e Kuvendit në të cilën pritet të formohet Komisioni Hetimor Parlamentar për menaxhimin e pandemisë së virusit “COVID-19” nga ana e Qeverisë së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të organizojë mbjelljen e drunjëve në lagjen Lakrishte. (Lagja Lakrishte në Prishtinë, ora 11:00)

- Këshilli iniciues i punëtorëve të Korporatës Energjetike të Kosovës organizon protestë para mensës së Termocentralit Kosova B. (Termocentrali Kosova B, Obiliq, ora 12:00)