04 Qershor 2020

KE planifikon rregulla më të rrepta për shpimet për naftë

Bruksel, 15 korrik - Komisioni Evropian do të nxjerrë mësime nga katastrofa e naftës në Gjirin e Meksikës.

Si konsekuencë nga katastrofa në të ardhmen në Bashkimin Evropian do të ketë rregulla më të rrepta për shpimet në det, tha komisioneri për mjedisin Janez Potocnik pas një takimi me përfaqësues të industrisë së naftës në Bruksel.

Sipas tij janë planifikuar rregulla më të ashpra për sigurinë dhe përgjegjësinë.

Komisioneri për energjinë, Günther Oettinger kërkoi madje një moratorium për shpimet në thellësi të mëdha në Detin e Veriut.

Autoritetet e vendeve anëtare të BE-së duhet të mos lëshojnë më leje për këtë deri sa të jenë sqaruar arsyet për fatkeqësinë para brigjeve amerikane, propozoi Oettinger.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Qershor 2020

- Mbahet ceremonia e marrjes së detyrës nga Kryeministri i zgjedhur, Avdullah Hoti. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)
   
- Kompanitë e auto-shkollave protestojnë për rifillimin e punës. (Para Ministrise se Infrastruktures, ish-pallati i Rilindjes, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi publikon raportin “Dështimi i gjykatave në mbushjen e Programit për Kompensimin e Viktimave të Krimit”. (Hotel “Sirius”, ora 10:30)
   
-  Mbahet seancë e Kuvendit në të cilën pritet të formohet Komisioni Hetimor Parlamentar për menaxhimin e pandemisë së virusit “COVID-19” nga ana e Qeverisë së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të organizojë mbjelljen e drunjëve në lagjen Lakrishte. (Lagja Lakrishte në Prishtinë, ora 11:00)

- Këshilli iniciues i punëtorëve të Korporatës Energjetike të Kosovës organizon protestë para mensës së Termocentralit Kosova B. (Termocentrali Kosova B, Obiliq, ora 12:00)