05 Gusht 2020

Jaguar përgatit modelin elektrik XJ

Romë, 11 shkurt - Sipas pohimeve të burimeve të afërta më prodhuesit, Jaguar në bashkëpunim me Lotus ka shpikur dhe prodhuar versionin elektrik të modelit XJ, i cili aktualisht është në fazë të testimit.

Deri më tani nuk ka asnjë lloj të dhënash zyrtare për motorizimin e tij, autonominë e gjëra të ngjashme, megjithatë disa imtësira kanë rrjedhur në publik.

Merret vesh se modeli elektrik XJ do të ketë elektromotor me bateri litium-jon. Fuqia e motorit do të jetë rreth 200 kuaj fuqi, e momenti më i madh i rrotullimit rreth 400 Nm. Baterive do t\'u ndihmojë edhe motori 1.2 litërsh prej tre cilindrash me fuqi prej 50 kuaj fuqi i punuar nga ana e Lotusit.

Supozohet se autonomia e këtij automjeti do të jetë deri në 1.000 kilometra, derisa shpenzimi mesatar do të sillet në më pak se pesë litra për 100 kilometra të kaluara.

Duke marrë parasysh se strukturën bazë të modelit XJ e ndajnë edhe modelet e Range Rover pritet që kjo teknologji të bartet edhe tek ta në të ardhmen.

Tani për tani nuk dihet se kur ky automjet do të ofrohet në treg, ani pse dalja e tij duket të mos jetë në pikëpyetje.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 Gusht 2020

- Oda Ekonomike e Kosovës, Ministria e Drejtësisë dhe USAID-Programi për Drejtësi Komerciale do të mbajë forum virtual me temë 'Ekonomia gjatë pandemisë COVID-19. Si do të ndihmojë Gjykata Komerciale?'. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit voton raportin vjetor të Akademisë së Drejtësisë, Agjencisë Kundër Korrupsionit dhe Komisionit Qendror të Zgjedhjeve si dhe diskuton lidhur me Raportin e Punës së Këshillit Gjyqësor dhe të Këshillit Prokurial të Kosovës. (Salla e seancave plenare, ora 10:00)

- Grupi i Aktorëve të Prishtinës mban konferencën për media e cila organizohet me rastin e adresimit të kërkesës se aktoreve në Drejtorinë e Kulturës në Komunën  e Prishtinës, për krijimin e trupës artistike të Teatrit të qytetit në Prishtinë. (Para Komunes te Prishtines, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë miraton planin e punës së Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, do t’i vizitojë punimet në hekurudhën e Kosovës, linjën 10, në stacionin hekurudhor në Miradi. (Miradi, ora 10:30 - Nisja për media nga parkingu i Ministrisë së Infrastrukturës, ora 10:00)