04 Korrik 2020

Industria gjermane frenon objektivat për klimën

Berlin, 13 dhjetor - Pas kompromisit për klimën në Cancun industria gjermane bëri thirrje për përmbajtje në Evropë.

BE-ja nuk duhet të çajë e vetme, tha kryetari i lidhjes federale, Werner Schnappauf në Berlin.

\"Vetëm kur të gjitha vendet e industrializuara dhe ato në industrializim e sipër të kenë marrë përsipër detyrime për uljen e gazrave të dëmshme për klimën, mund t\'i rrisë Evropa synimet e veta. Përndryshe vihen në lojë, para së gjithash në Gjermani, impiante prodhimi moderne dhe vende pune\", tha ai.

Nga ana tjetër ministri i mjedisit Norbert Röttgen (CDU) u bëri thirrje vendeve evropiane, të ruajnë pozicionin e tyre udhëheqës në mbrojtjen e klimës dhe ta ulin çlirimin e dioksidit të karbonit deri në 2020-ën me 30 për qind në krahasim me 1990-ën.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Korrik 2020

- Shoqata "Miqtë e Amerikës", do të organizojë aktivitet në nderim të 4 korrikut - Dita e Pavarësisë së SHBA ku aktiviteti fillon me pastrimin e sheshit Bill Clinton nga zjarrfikësat e Prishtinës. (Sheshit Bill Clinton, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi do të bëjë shenjëzimin e shtigjeve të biçikletave në hyrje të Fushë-Kosovës, te rrethi i kazermës “Adem Jashari”, bashkë me grupin e çiklistëve “Marakli t’biçikletave”. (Parkingu i Ministrisë së Infrastrukturës, ora 10:00)

- Në nderim të 4 korrikut - Dita e Pavarësisë së SHBA pjestarët e Qendrës së Mjekësisë Urgjente të Prishtinë do ta ngrisin flamurin. (Sheshi Bill Clinton, ora 11:00)
 
- Kryeministri merr pjesë në fillmin e fushatë së korrje shirjeve në Kosovë. (Zona Industriale në fshatin Shirokë, Komuna e Suharekës, ora 14:00)