04 Korrik 2020

Hyundai i10 i ridizajnuar

Tokio, 18 dhjetor - Viti 2011 për modelin Hyundai i10 sjell edhe ndryshime në dizajn, ku pjesa e përparme është në përputhje me modelet ix35 dhe ix20, mbrojtësit e ri të baltës dhe drita të reja, ndërsa ndryshime në dizajn janë bërë edhe në interier.

Është ndriçimi i ri i instrumenteve me nuancë të kaltër, mbulesat e reja të karrigeve dhe pllaka e re instrumenteve.

Modeli i ridizajnuar tani vjen me disa ngjyra të reja të karrocerisë. Edhe motori 1.1 litërsh me katër cilindra, që njëherësh është më i kërkuar në treg, gjithashtu ka pësuar përmirësime. Përkrah normës Euro 5, tani zhvillon 69 kuaj fuqi dhe moment rrotullimi prej 98 Nm.

Harxhimi mesatar i deklaruar, është 4.7 litra në 100 km, ndërsa emetimi i gazrave CO2, vetëm 111 g/km.

Edhe performancat janë më të mira, ku shpejtësia maksimale është 156 km/h, ndërsa shpejtimi nga 0-100 km/h për 12.9 sekonda.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Korrik 2020

- Shoqata "Miqtë e Amerikës", do të organizojë aktivitet në nderim të 4 korrikut - Dita e Pavarësisë së SHBA ku aktiviteti fillon me pastrimin e sheshit Bill Clinton nga zjarrfikësat e Prishtinës. (Sheshit Bill Clinton, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi do të bëjë shenjëzimin e shtigjeve të biçikletave në hyrje të Fushë-Kosovës, te rrethi i kazermës “Adem Jashari”, bashkë me grupin e çiklistëve “Marakli t’biçikletave”. (Parkingu i Ministrisë së Infrastrukturës, ora 10:00)

- Në nderim të 4 korrikut - Dita e Pavarësisë së SHBA pjestarët e Qendrës së Mjekësisë Urgjente të Prishtinë do ta ngrisin flamurin. (Sheshi Bill Clinton, ora 11:00)
 
- Kryeministri merr pjesë në fillmin e fushatë së korrje shirjeve në Kosovë. (Zona Industriale në fshatin Shirokë, Komuna e Suharekës, ora 14:00)