22 Prill 2021

Humbjet e BP arrijnë deri në 4 miliardë dollarë

Londër, 20 korrik - Kompania britanike „British Petroleum“ (BP) lajmëroi se dëmi nga dëmtimi në Gjirin Meksikan kushton kompaninë 3,95 miliardë dollarë.

Në këtë shumë, siç transmetoi agjencia Frans Pres, janë përfshirë edhe intervenimet për sanimin e situatave të karakterit teknik, si dhe dëmshpërblimet e paguara.

Aspekti teknik përfshinë mjete të shpenzuara për kufizimin dhe pastrimin e njollës së naftës në ujë, si dhe vendosjen e ndaluesit mbi burimin e hapur. Pjesa e mbetur e parave kanë të bëjnë me dëmshpërblimet e shteteve përgjatë bregdetit të gjirit, thuhet në kumtesën e BP-së.

Sipas të dhënave jozyrtare, deri te kompania janë dërguar 67.500 kërkesa për dëmshpërblime, ndërsa janë paguar dëmshpërblime me lartësi prej 207 milionë dollarëve.

BP-ja përkujtoi se është pajtuar të formojë fond prej 20 miliardë dollarëve për kompensime të të goditurve nga katastrofa, por shton se ende është herët që të flitet për shumën e saktë, meqë dëmi mund të jetë edhe më i madh.

Deri te dëmtimi erdhi pasi që ndodhi një shpërthim në platformën e naftës të BP-së në Gjirin Meksikan, që së shpejti më pas u fundos. Gjatë incidentit burimezt mbetën të pasiguruara dhe nafta filloi lirisht të derdhet në det, duke shkaktuar katastrofë të madhe ekologjike. Shumica e tentimeve për ndalimin e burimeve mbetën të dështuara. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)