22 Gusht 2019

Hapet panairi botëror për teknologjinë industriale "Hannover Messe"

Hannover, 23 prill - Mbrëm u hap panairi botëror për teknologjinë industriale "Hannover Messe" 2018, me temë "Industri e integruar, lidhje dhe bashkëpunim".

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha në ceremoninë e hapjes se gjatë 70 viteve nga krijimi i ekspozitës, "Hannover Messe" ka dëshmuar përparim dhe novacion, duke pasqyruar prirjen e zhvillimit të industrisë së ardhshme.

Ajo shtoi se Kina dhe ShBA-ja janë shumë aktive në zhvillimin e inteligjencës artificiale, dhe Gjermania do të shtojë investimet në këtë fushë.

Panairi i këtij viti tërhoqi mbi 5000 kompani nga 75 vende e rajone të botës. Kina u rendit e dyta për numrin e kompanive pjesëmarrëse, pas vendit organizator Gjermania.

Ndër kompanitë kineze marrin pjesë CASIC, Huawei dhe Haier. Këto kompani do të shpalosin aftësitë dhe arritjet në fushën e prodhimit, duke zgjeruar bashkëpunimin ndërkombëtar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 gusht 2019

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i propozimit të Grupit të deputetëve për shpërndarjen e Legjislaturës së gjashtë të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës organizon vendosjen e pesë njësive shtesë të pemëve për pastrimin e ajrit në sheshin "Zahir Pajaziti" ku do të jetë prezent dhe Kryetari i Komunës, Shpend Ahmeti. (Sheshi i 'Zahir Pajazitit', ora 10:00)

 - Mbahet dita e tretë e Etnofestit në të cilën do të mbahet punëtoria kreative, instalacione me atelje te pikëtorëve dhe skulptorëve, punime artizanale, etj. (Ambientet e Etnofestit në fshatin Kukaj, ora 10:30)

- Kryetari i Komunës se Istogut, Haki Rugova do të organizojë dëgjimin me qytetarë për Draft Buxhetin Komunal për vitet 2020-2022. (Salla e Kuvendit Komunal në Istog, Kati III, ora 11:00) 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka do të pret në takim anëtarin e Parlamentit Britanik, John Grogan ku pas takimit do të ketë edhe një konferencë të përbashkët për media. (Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 13:00)

- Aleanca Franceze e Prishtinës, Kino Armata dhe Termokiss organizojnë së bashku edicionin e parë të festivalit "Kino nshehër". (Termokis, ora 20:00)