21 Janar 2020

General Motors: Shitjet u shtuan 21 për qind në muajin mars

Detroid, 2 prill - Prodhuesi më i madh i makinave në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, tha se  shitjet u shtuan thuajse 21% në muajin mars, krahasuar me të njëjtin muaj të një viti më parë.

General Motors është i pari nga prodhuesit e mëdhenj të makinave në SHBA që raportoi shitjet mujore.

Ekonomistët parashikojnë se dhe kompani të tjera makinash  do të raportojnë gjithashtu fitimet të larta, si rrjedhim i rimëkëmbjes ekonomike amerikane nga kriza më e keqe në dekada.

Shtimi i shitjeve mund të jetë pjesërisht rezultat i problemeve që detyruan kompaninë më të madhe, Toyota, të tërheqë nga tregu miliona makina për t’i riparuar.

Tojota, ofroi ulje çmimesh për makinat e saj, për të mbajtur të lartë numrin e shitjeve.

Në përgjigje të kësaj, edhe firma të tjera u detyruan të ulin çmimet dhe të ndërrmarin veprime të tjera për të nxitur shitjet.

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 janar 2020 - Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e parë të rregullt të Komiteti për Politik dhe Financ. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 10:00)

- Me rastin e 14-vjetorit të vdekjes së Presidentit Historik Dr. Ibrahim Rugova bëjnë homazhe te varri i tij. (Velani, ora 10:30) 

- Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj bën homazhe te varri i ish-Presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova, në përvjetorin e vdekjes së tij. (Velani, ora 10:30)

- Anëtarë të Kryesisë së Lidhjes Demokratike vizitojnë Familjen Rugova. (Velani, ora 10:45)

- Qendra e Lëvizjes në Prishtinë mban konferencë për media në lidhje me projektet e ndërtimit në Liqenin e Badovcit. (Qendra e Lëvizjes në Prishtinë, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës shënon Ditën e Arkivit me promovimin e katallogut të dokumenteve Osmane në Arkivin Komunal të Prishtinës. (Salla e Kuvendit Komunal, ndërtesa e vjeter e Komunës, ora 11:00)

- Prokuroria Themelore në Prizren mban konferencë për media ku do të prezantohet raporti i punës për vitin 2019 dhe objektivat e kësaj prokurorie për vitin 2020. (Zyra e Kryeprokurorit në Prokurorinë Themelore në Prizren, rruga William Walker, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës organizon Akademi Përkujtimore për Presidentin Historik Dr. Ibrahim Rugova. (Hotel Emerald, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë të Lidhjes Demokratike e Kosovës. (Selia e LDK-së, ora 14:00)

- Fondacioni Kosovar Trashëgimia Kulturore pa Kufij, CHwB Kosova organizon prezantimin e librit "Qyteti në Miniaturë". (Shkolla speciale për të verbër në Pejë, ora 14:00)

- Komuna e Gjilanit organizon Akademi Përkujtimore për Presidentin Historik Dr. Ibrahim Rugova. (Teatri i qytetit te Gjilanit, ora 16:30)

- Komuna e Rahovecit organizon debat publik me banor të fshatit Opterushë dhe fshatrave për rreth për krijimin e Zonës Ekonomike. (Objekti i Shkollës Fillore të Mesme të Ulët ”Lidhja e Prizrenit” në fshatin Opterushë, ora 17:00)