21 Prill 2021

General Motors premton 1,9 miliardë euro për Opelin

Frankfurt, 3 mars - Kompania amerikane e prodhimit të automobilave "General Motors” është e gatshme të japë edhe 1,9 miliardë euro për ristrukturimin e “Opelit”, veç 600 milionë eurove të dhënë deri tani.


GM është tashmë e gatshme të kontribuojë me më tepër se 50 për qind në nevojat e përgjithshme të financimit në formën e huave për filialin e tij.
    
"Si pasojë, të gjitha garancitë e kreditit të kërkuara qeverive evropiane do të zvogëlohen do të zvogëlohen nga 2,7 miliardë në 2 miliardë", thuhet në një komunikatë të “General Motors”.
    
Kostoja e përgjithshme e ristrukturimit, e vlerësuar deri tani në 3,3 miliardë euro, është rishikuar me rritje në 415 milionë me kërkesën e qeverive evropiane "për të mbajtur parasysh pasojën e një evolucioni negativ të tregjeve".
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 Prill 2021 - Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Bleron Ramusholli për vepren penale 'Dhunimi'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 9:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere mban mbledhjen e radhës në të cilën do të behët shqyrtimi i Programit të Shpenzimeve të Radiotelevizionit të Kosovës dhe Kornizës Afatmesme të Shpenzimeve të Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 10:00)