15 Prill 2021

General Motors del në bursë

Dedroid, 20 gusht - General Motors (GM), paraqiti kërkesën e saj për regjistrim në bursë në Nju-Jork dhe në Toronto. Si institute udhëheqëse në kuadër të konsorciumit emetues do të veprojnë bankat Morgan Stanley, JPMorgan, Bank of America, Merrill Lynch dhe Citigroup.

Edhe Deutsche Bank do ta ndihmojë koncernin gjatë kthimit në bursë. Dalja në bursë mund t'i sjellë arkës së GM-it deri në 20 miliardë dollarë duke u kthyer në njërën prej më të mëdhave.

Në këtë mënyrë, një vit pas insolvencës së rrufeshme të përballuar me sukses, GM-i mund t'i kthente huat edhe shtetit.

Qeveritë e SHBA-së dhe të Kanadasë e shpëtuan me miliarda nga paratë e taksapaguesit prej falimentimit GM-in vitin e kaluar dhe mbajnë që atëherë shumicën në koncern. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Prill 2021 - Handikos dhe The Balkan Forum tashmë kanë nisur kampanjën ‘Thuaj Jo Qeseve të Plastikës’  përmes një aktiviteti simbolik zyrtarisht do të prezantojmë strajcat e ri-përdorshme të punuara tash e disa muaj nga personat me aftësi të kufizuara. (Sheshi ‘Skënderbeu’ dhe ‘Nënë Tereza’, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhes. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Agim Hamdija për vepren penale 'Organizimi i skemave piramidale'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Qendra për Promovimin e Drejtave të Grave në Drenas, ora 10:30)

- Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës  Hysen Durmishi do të mbajë konferencë per media. (Objekti i MMPHI-së, salla B201, oa ora 10:30,

- Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë dhe Ambientit, Artane Rizvanolli, vizitojnë ekipin e kampanjës 'Thuaj jo Qeseve të Plastikës'. (sheshi ‘Skënderbeu’ , ora 12:00)

- Pronarët e sallave të dasmave mbajnë takim lidhur me masat anti-Covid. (Golden Imperial në Veternik, ora 14:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Palestra Sportive “Tota” në Vushtrri, ora 14:30)