11 Korrik 2020

Francë, Grevat kanë bërë që të pakësohet karburanti

Paris, 17 tetor - Në aeroportin e Parisit ka rrezik të krijohet kaos për shkak të organizimit të protestave në gjithë vendin.

Rezervat me karburant në aeroportin Charles de Gaulle për shkak të bllokimit të furnizimit me kerozinë mund të arrijnë vetëm deri në fillim të javës, tha  Sekretari i shtetit për transportin, Dominique Bussereau.

Greva në rafineri ka çuar në vështirësi pikat e furnizimit. Të shtunën në gjithë vendin, sipas të dhënave zyrtare, rreth 850 mijë njerëz demonstruan kundër rritjes së planifikuar të moshës së daljes në pension nga 60 në 62 vjeç dhe kundër qeverisë së presidentit Nicolas Sarkozy.

Sindikatat flasin për tre milionë pjesëmarrës. Në 260 tubimet protestuese morrën pjesë shumë nxënës dhe studentë, të cilët  janë të shqetësuar për mundësitë e tyre për punësim në të ardhmen.

Kryetarja e Partisë Socialiste Martine Aubry i kërkoi Sarkozy-s që të ndalojë miratimin e reformës së pensioneve dhe të organizojë një tryezë të rrubullakët bisedimesh.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 11 Korrik 2020

- Në Ditën Botërore të Popullsisë, organizata SIT, organizon aktivitetin ku do të prezantojë statistikat e rasteve të raportimit të dhunës në Kosovë gjatë pandemisë COVID-19. (Sheshi "Zahir Pajaziti" në Prishtinë, ora 9:00)

 - Aktivistë të shoqërisë civile organizojnë aksionin simbolik për të kërkuar drejtësi për Kujtimin pasi qe po bëhen 1 vit prej kur 11 vjeçari nga Fushë Kosova, u përdhunua e u vra.  (Përpara Këshillit Prokurorial të Kosovës në Prishtinë, ora 11:00)

- SENSE Qendra për Drejtësi Tranzicionale në bashkëpunim me Fondin për të Drejtën Humanitare Kosovë organizojnë transmetimin live të ceremonisë komemorative në Srebrenicë. (Qendra Kulturore Informative Boshnjake - Rr. Agim Ramadani, nr. 375 - Aktash, ora 12:00)

- Me rastin e 25 vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë mbahet ligjëratë "25 vjet pas gjenocidit në Srebrenicë" me ligjërues Akademik Ferid Muhić Moderator dhe bashkëbisedues Bekim Blakaj - Drejtor Ekzekutiv i Fondit për të Drejtën Humanitare në Kosovë. (Livestream në Facebook - Humanitarian Law Center, ora 15:00)

- SENSE Qendra për Drejtësi Tranzicionale në bashkëpunim me Fondin për të Drejtën Humanitare Kosovë organizojnë shfaqjen e ekspozitës multimediale “Gjenocidi në tetë akte”. (Sheshi Skënderbeu, ora 17:30)

- - Me rastin e 25 vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë bahet aksion simbolik: Ndezje e qirinjëve para Teatrit Kombëtar të Kosovës. (Para Teatrit Kombëtar të Kosovës, ora 20:00)