07 Korrik 2020

Ford ulë borxhin me 1.9 miliard dollar

Michigan, 26 nëntor - Kompania Ford Motor bëri të ditur së do të ulë borxhin e jashtëzakonshëm prej më shumë se 1.9 miliard dollarë në një përpjekje për të përforcuar bilancin dhe për të ulur koston vjetore të interesave.

Kompania Dearbon, me zyra në Michigan, tha së do të japë 274 million aksione të reja dhe së do të paguaje 534 million $ me para në dorë për arsyen e siperpermendur.

Njoftimi vjen nga zgjimi në një tremujor te tretë të fortë te gjigandit te makinave, gjatë se cilit Ford tha se fitimet e saj tremujore u rrit me 69% në kërkesen rreth bordit.

Nga 2006 në 2008, kompania e automobilave ka grumbulluar 30 miliard dollare ne humbje, te cilat kontribuan ne nje borxh te rende.

“Keto kthime/konvertime te suksesshme paraqesin nje hap tjeter te rendesishem drejt synimit tone per te pakesuar borxhin dhe per te permiresuar bilancin”, deklaroi Shefi i Fnances Lewis Booth.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Korrik 2020

- Dr. Basri Sejdiu do të mbajë konferencë për media lidhur me vendimin e Bordit Drejtues për shkarkimin nga detyra e drejtorit të përgjithshëm të SHSKUK. (QKUK, ora 11:00)

- Ministri i Drejtësisë Selim Selimi do të vizitoje Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Komunës së Prishtinës, ora 11:00)

- Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj takim me Ministren e financave, znj. Hikmete Bajrami me të cilën do të bisedoj lidhur me pagesën e pagave të  punëtorëve nga pakoja emergjente, tërheqjen e mjeteve për punëtorë nga fondi i kursimeve si dhe eliminimin e gabimeve teknikeve gjatë  aplikimit për pakon fiskale emergjente. (Kabineti i ministres Bajrami, ora 11:00)

- Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi pas takimit me Ministren e financave, znj. Hikmete Bajrami do të mbaj konferencë për shtyp, ku do të ju njoftojë lidhur me këtë takim. (Zyret e Sindikatës në objektin e ish Gërmisë, ora 11:45)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në të cilën flet nënkryetari Besnik Bislimi. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 12:00)

- Me hapjen e ekspozitës multimediale në hapësirat e SENSE Qendrës në Pulë, Qendra për Drejtësi Tranzicionale në bashkëpunim me Fondin për të Drejtën Humanitare Kosovë nisin kampanjën me titull: Srebrenica 25: Së bashku kundër virusit të mohimit në ditën kur në vitin 1995 ka rënë Srebrenica. (Transmetim direkt livestream http://srebrenica.sensecentar.org, ora 17:00)

- Komuna e Rahovecit mban dëgjim publik me banorët të fshatrave Malësi e Vogël dhe Gexhë. (Objekti i Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Skender Kastrati” në fshatin Malësi e Vogël, ora 19:00)

- Komuna e Rahovecit mban dëgjim publik me banorët të fshatrave Ratkoc, Dejnë, Vrajak dhe Bratotin. (Objekti i Shkollës  Fillore të Mesme të Ulët “4 Dëshmorët” në fshatin Ratkoc, ora 20:00)