04 Korrik 2020

Ford parashikon të punësojë 7 000 persona në SHBA

Detroid, 12 janar - Kompania amerikane e automobilave Ford njoftoi në sallonin e Detroitit se parashikon të punësojë 7 000 persona në Shtetet e Bashkuara në vitin 2011 dhe 2012.    

Gjatë një konference shtypi, Mark Fields, president i grupit për Amerikën e Veriut, theksoi se kompania do të hapë më tepër se 7 000 vende të reja pune për punëtorët amerikanë këtë vit dhe vitin e ardhshëm\".    

Këtë vit, Ford do të punësojë 4 000 persona në disa prej uzinave të tij amerikane si dhe 750 punonjës në përpunimin e produkteve dhe në prodhim.    

Vitin e ardhshëm, Ford parashikon punësimin \"e të paktën 2 500 personave\", shtoi Fields.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Korrik 2020

- Shoqata "Miqtë e Amerikës", do të organizojë aktivitet në nderim të 4 korrikut - Dita e Pavarësisë së SHBA ku aktiviteti fillon me pastrimin e sheshit Bill Clinton nga zjarrfikësat e Prishtinës. (Sheshit Bill Clinton, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi do të bëjë shenjëzimin e shtigjeve të biçikletave në hyrje të Fushë-Kosovës, te rrethi i kazermës “Adem Jashari”, bashkë me grupin e çiklistëve “Marakli t’biçikletave”. (Parkingu i Ministrisë së Infrastrukturës, ora 10:00)

- Në nderim të 4 korrikut - Dita e Pavarësisë së SHBA pjestarët e Qendrës së Mjekësisë Urgjente të Prishtinë do ta ngrisin flamurin. (Sheshi Bill Clinton, ora 11:00)
 
- Kryeministri merr pjesë në fillmin e fushatë së korrje shirjeve në Kosovë. (Zona Industriale në fshatin Shirokë, Komuna e Suharekës, ora 14:00)