13 Korrik 2020

Ford C-Max prezantohet në Detroit

Detroit, 31 dhjetor - Mini-furgoni i Ford-it në bazë të gjeneratës së re të Focus-it, do të prezantohet në panairin e veturave ‘Detroit Motor Show’ në janar të vitit të ardhshëm.duke marrë parasysh specifikën e tregut, do të ekzistojnë dallime të vogla mes versionit evropian dhe atij amerikan, edhe pse C-Max është menduar si prodhim global.

Përkrah versionit standard me pesë ulëse, do të ofrohet edhe Grand C-Max me dy ulëse më tepër. Pajisjet janë në përputhje me kohërat e sotme, që nënkupton pajisje efikase të klimës, materiale të këndshme në brendi, sistem të mirë audio dhe të gjitha imtësirat pa të cilat nuk mund të ketë një vozitje të këndshme.

Fillimisht do të ofrohet motori 2.5 litërsh benzinë dhe motori plotësisht i ri 1.6 litërsh EcoBoost Turbo, ku ky i fundit do të jetë mjaft ekonomik.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 Korrik 2020 - Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri e hap fushatën e korrje-shirjeve. (Fushata e korrje-shirjeve nis në mes të fshatave, Livoq i Poshtëm dhe Velekincë, ora 10:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti, i shoqëruar nga ministri i Bujqësisë, Besian Mustafa dhe nga ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt do të vizitojë kompaninë “SOWI KOSOVA” në Bajgorë të Komunës së Mitrovicës. (Bajgorë - Mitrovicë, ora 11:00)

- Vazhdon seanca plenare e Kuvendit në të cilën do të shqyrtohet Projektligjit për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2020. (Salla e Kuvendit, ora 14:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti raporton në Kuvendin e Kosovës lidhur me menaxhimin e pandemisë COVID-19. (Salla e Kuvendit, ora 16:00)