15 Prill 2021

Fondi i rimbursimit, “BP” derdh 3 miliard dollarë

Londër, 10  gusht -Kompania naftënxjerrëse, British Petrolium (BP) derdh 3 miliard dollarët e parë në fondin e rimbursimit të të prekurve nga ndotja në Gjirin e Meksikës.

Bëhet fjalë për një fond prej 20 miliard dollarë të kërkuara nga administrata Obama për t’iu shpërndarë përsonave të cilët janë prekur nga ndotja e Gjirit.

Shumica e personave që do të përfitojnë nga ky fond janë aktivitetet turistike të cilat u dëmtuan nga ndotja si dhe peshkatarët.

Ndërkaq vetë presidenti amerikan, Barak Obama në një deklaratë të tijën pohoi se beteja për ndalimin e plotë të rrjedhjes së naftës në Gjirin e Meksikës është thuajse drejt fundit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Prill 2021 - Handikos dhe The Balkan Forum tashmë kanë nisur kampanjën ‘Thuaj Jo Qeseve të Plastikës’  përmes një aktiviteti simbolik zyrtarisht do të prezantojmë strajcat e ri-përdorshme të punuara tash e disa muaj nga personat me aftësi të kufizuara. (Sheshi ‘Skënderbeu’ dhe ‘Nënë Tereza’, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhes. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Agim Hamdija për vepren penale 'Organizimi i skemave piramidale'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Qendra për Promovimin e Drejtave të Grave në Drenas, ora 10:30)

- Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës  Hysen Durmishi do të mbajë konferencë per media. (Objekti i MMPHI-së, salla B201, oa ora 10:30,

- Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë dhe Ambientit, Artane Rizvanolli, vizitojnë ekipin e kampanjës 'Thuaj jo Qeseve të Plastikës'. (sheshi ‘Skënderbeu’ , ora 12:00)

- Pronarët e sallave të dasmave mbajnë takim lidhur me masat anti-Covid. (Golden Imperial në Veternik, ora 14:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Palestra Sportive “Tota” në Vushtrri, ora 14:30)