12 Prill 2021

Fillon implementimi i fazës së parë të projektit të Petroll Sllovenia

Prishtinë, 8. qershor – Ministri i Jashtëm i Sllovenisë, Samuel Zhbogar gjatë vizitës së nesërme në Kosovë do të vendos gurë themelin e ndërtimit të pajimeve për deponim te derivateve të naftës ne fshatin Dobrevë të Komunës se Fushë Kosovës, investitor të së cilit janë Oti Petrol nga Prishtina dhe Petroll Sllovenia nga Lubjana.

Ministri Zhbogar do te ketë takime me kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçi, ministri e jashtëm Skënder Hyseni dhe me u.d. të kryetarit të Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu.

Marrëveshja për realizimin  e këtij dhe disa projekteve tjera është nënshkruar gjatë vizitës së kryetarit të Sllovenisë Danilo Tyrk në Kosovë vitin e kaluar dhe kap shumën prej 30 milion euro.

Realizimi i këtij projekti paraqet implementimin e fazës së parë të kësaj marrëveshje.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Prill 2021

- Agjencia Shtetërore e Arkivave e Kosovës hap Ekspozitën “Vullkani” i Republikës, për nder të 40 Vjetorit të demonstratave të Viti 1981, dhe Ekspozitën “70 Vjet Arkiv”. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

- Myftiu Naim Tërnava do të japë mesazhin me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit. (Selia e Kryesisë së BIRK-ut, ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media, në oborrin e Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi qendror. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik, Sevil Limani-Kazaz, do të bëjnë lansimin e projektit “View Point”. (Afërsi të fshatit Jabllanicë, ora 12:00)