04 Qershor 2020

“Fiat” shqyrton mundësinë për t'u tërhequr nga Serbia

Romë, 28 korrik - Gjiganti automobilistik italian “Fiat” me siguri do të heq dorë nga prodhimtaria në Serbi, transmeton Smedia.

Pronarët e “Fiat”-it dhe sindikatat e fabrikave në Itali të mërkurën do të mbajnë takim në të cilin punëtorët, të mbështetur nga ministri i Mbrojtjes Sociale, Mauricio Sakoni, do të kërkojnë të heqë dorë nga prodhimtaria e dy modeleve të reja në Serbi, transmetojnë mediumet italiane.

Sakoni para disa ditësh kërkoi nga drejtori i “Fiat”-it, Serxho Marikone të mos marrë vet vendim për prodhimin e dy modeleve të reja të automobilave në Serbi për shkak se ka nevojë dhe obligim për të biseduar edhe sindikatat.

Para do kohë “ëall Street Journal” publikoi se ish-“Zastava” dyshon në qëllimin e “Fiat”-it për shkak se italianët në afat prej një viti tre herë i ndryshonin planet.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Qershor 2020

- Mbahet ceremonia e marrjes së detyrës nga Kryeministri i zgjedhur, Avdullah Hoti. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)
   
- Kompanitë e auto-shkollave protestojnë për rifillimin e punës. (Para Ministrise se Infrastruktures, ish-pallati i Rilindjes, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi publikon raportin “Dështimi i gjykatave në mbushjen e Programit për Kompensimin e Viktimave të Krimit”. (Hotel “Sirius”, ora 10:30)
   
-  Mbahet seancë e Kuvendit në të cilën pritet të formohet Komisioni Hetimor Parlamentar për menaxhimin e pandemisë së virusit “COVID-19” nga ana e Qeverisë së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të organizojë mbjelljen e drunjëve në lagjen Lakrishte. (Lagja Lakrishte në Prishtinë, ora 11:00)

- Këshilli iniciues i punëtorëve të Korporatës Energjetike të Kosovës organizon protestë para mensës së Termocentralit Kosova B. (Termocentrali Kosova B, Obiliq, ora 12:00)